Kurumsal yönetim ile finansal sıkıntı arasındaki ilişki: BİST imalat sektöründe ampirik bir çalışma
The relationship between corporate governance and financial distress: An empirical study in the BIST manufacturing sector
  1. Tez No: 977271
  2. Yazar: FATİH AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KARABAYIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Finansal sıkıntı kavramı, firmaların finansal kaynaklarını yönetme ve ödeme yükümlülüklerini yerine getirme konusunda zorluk yaşamasını ifade etmektedir. Bu durum, genellikle firmaların borçlarının artması, nakit akışlarının yetersizliği ve maliyetlerin yükselmesi gibi faktörlerle ortaya çıkmaktadır. Firmaların finansal sıkıntı olasılığını önceden tahmin edebilmeleri ve cari yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri, etkin bir kurumsal yönetim anlayışına dayanmaktadır. Etkin kurumsal yönetim, firmaların finansal durumlarını daha iyi izlemelerine, riskleri etkin bir şekilde yönetmelerine ve doğru kararlar almalarına olanak tanımaktadır. Ayrıca, firmaların yönetim kurulu yapıları, denetim kalitesi ve faaliyet gösterdikleri piyasa ile ekonomik koşullar da finansal sıkıntı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Finansal sıkıntıyı önceden tahmin etmeye yönelik olarak geliştirilmiş modeller de bu ilişkiyi desteklemektedir. Bu çalışmada, 2008-2023 döneminde Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören imalat sanayiindeki altı sektörde faaliyet gösteren 94 halka açık firmanın yıllık verileri kullanılarak, kurumsal yönetim ile finansal sıkıntı arasındaki ilişki incelenmiştir. Dinamik panel veri modellerinden Aralleno-Bover/Blundell-Bond iki aşamalı sistem GMM (Genaralized Method of Moments) yöntemi uygulanmış ve çalışmanın bağımlı değişkeni olarak Z-Skor oranı kullanılmıştır. Çalışmanın bağımsız değişkenleri; CEO ikiliği, denetim kalitesi, yönetim kurulu bağımsızlık oranı, kaldıraç, likidite ve firma büyüklüğü olarak belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, kurumsal yönetim faktörleri ile finansal sıkıntı arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Özellikle CEO ikiliği, yönetim kurulu bağımsızlık oranı, kaldıraç oranı ve firma büyüklüğü ile finansal sıkıntı arasında negatif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Öte yandan denetim kalitesi ve likidite oranı ile finansal sıkıntı arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar Vekâlet Maliyetleri Teorisi, Ödünleşme Teorisi ve Bilgi Asimetrisi Teorisi'nin öngörüleriyle açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of financial distress level refers to the difficulty that firms have in managing their financial resources and fulfilling their payment obligations. This situation usually occurs due to factors such as increasing debts of firms, insufficient cash flows and increasing costs. It is possible for firms to predict the possibility of financial distress in advance and to fulfill their current liabilities with an effective corporate governance approach. Because effective corporate governance enables the company to better monitor its financial situation, manage risks more effectively and make the right decisions. The board structures of firms have an important effect on the level of financial distress in the market and economic conditions in which the companies operate, as well as the audit quality. Models developed to predict financial distress also support this situation. In this context, the relationship between corporate governance and financial distress level was investigated in the study using the annual data of 94 publicly held companies operating in six sectors of the manufacturing industry traded on Borsa Istanbul in the period 2008-2023. The dependent variable of the study, in which the Aralleno-Bover/Blundell-Bond two-stage system GMM method, one of the dynamic panel data models, was used, was the Z-Skor ratio. The independent variables of the study were; CEO duality, audit quality, board independence rate, leverage, liquidity and firm size. As a result of the analyses conducted, a significant relationship was found between corporate governance factors and financial distress. In particular, a negative and significant relationship was identified between financial distress and CEO duality, board independence ratio, leverage ratio, and firm size. On the other hand, no significant relationship was found between financial distress and audit quality or liquidity ratio. The findings of the study are explained in line with the predictions of Agency Cost Theory, Trade-Off Theory, and Information Asymmetry Theory.