R13 minkovski uzayında elastik çizgiler üzerine
Elastic lines in the minkovski space R13
  1. Tez No: 97728
  2. Yazar: NEVİN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde, çalışmaya esas olan tanım ve teoremler verilmiştir. 2. Bölümde, öncelikle M.\ Minkowski uzayında a eğrisi timelike ve a eğrisi spacelike olan timelike yüzey üzerinde gevşetilmiş elastik çizgi için intrinsic denk lemler, daha sonra da spacelike yüzey üzerinde gevşetilmiş elastik çizgi için in trinsic denklemler elde edilmiştir. Son olarak da konuya ilişkin uygulamalar verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gevşetilmiş Elastik Çizgi, Timelike, Space like, Minkowski 3-uzay.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study consists of two chapters. In the first chapter, we give the definition of the curvatures of a curve and of the curvatures of a strip in the Minkowski space TR\ and same fundamental concepts. In the second chapter, firstly we obtain intrinsic equations of a relaxed elastic line on an oriented surface for timelike arc a and spacelike arc a then we obtain intrinsic equations for a relaxed elastic line on an oriented surface for a spacelike surface. Finally, we get results related to the concept given above.