Sınıf öğretmenlerinin mesleki öz-yeterlik algıları, dijital yeterlik algıları ve 21. yüzyıl becerilerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examination of classroom teachers' perceptions of professional self-efficacy, perceptions of digital competence and 21st century skills according to various variables
  1. Tez No: 977299
  2. Yazar: SEVİN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin mesleki öz-yeterlik algıları, dijital yeterlik algıları ve 21. Yüzyıl becerilerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Bu araştırmada, nicel araştırma yaklaşımlarından ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Iğdır ili merkezinde görev yapan 200 kadın ve 118 erkek olmak üzere 318 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Öğretmen Öz-yeterlik Algısı Ölçeği, Öğretmen Adayı Dijital Yeterlik Algısı Ölçeği ve 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri çevirim içi (Google Form) olarak toplanmıştır. Veri analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü ANOVA, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, Sınıf öğretmenlerinin mesleki öz-yeterlik algıları ile 21. yüzyıl beceri düzeylerinin çok yüksek, dijital yeterlik algılarının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin mesleki öz-yeterlik algıları ile dijital öz-yeterlik algıları ve 21. yüzyıl becerileri arasında orta düzeyde, pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Benzer şekilde sınıf öğretmenlerinin dijital öz-yeterlik algısının 21. yüzyıl becerileri ile orta düzeyde pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bu durum sınıf öğretmenlerinin dijital öz-yeterlik algısı ve 21. yüzyıl becerileri arttıkça mesleki öz-yeterlik düzeylerinin arttığı şeklinde yorumlanabilir. Aynı şekilde dijital öz-yeterlik algısı arttıkça 21. yüzyıl becerilerinin arttığı şeklinde değerlendirilebilir. Araştırma sonuçları alan yazın doğrultusunda tartışılmış, sınıf öğretmenleri, alan uzmanları ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine classroom teachers' perceptions of professional self-efficacy, perceptions of digital competence and 21st century skills according to various variables. In this study, relational survey design, one of the quantitative research approaches, was used. The population of the study consists of 318 classroom teachers, 200 female and 118 male, working in the centre of Igdir province in the 2024-2025 academic year. Personal Information Form, Teacher Self-Efficacy Perception Scale, Preservice Teacher Digital Competence Perception Scale and 21st Century Skills Scale were used as data collection tools. The research data were collected online (Google Form). Independent sample t test, one-way ANOVA, Pearson Product Moment Correlation Analysis were used in data analysis. As a result of the research, it was concluded that classroom teachers' perceptions of professional self-efficacy and 21st century skill levels were very high and their perceptions of digital competence were high. In this study, it was revealed that there was a moderate, positive and significant relationship between classroom teachers' perceptions of professional self-efficacy, perceptions of digital self-efficacy and 21st century skills. Similarly, it was found that there was a moderate, positive and significant relationship between classroom teachers' digital self-efficacy perceptions and 21st century skills. This situation can be interpreted as the increase in classroom teachers' digital self-efficacy perception and 21st century skills increases their professional self-efficacy levels.