Lev Nikolayeviç Tolstoy'un hayatı ve Hz. Muhammed'in Kur'an'a Girmeyen Sözleri kitabındaki hadislerin değerlendirilmesi
An evaluation of Leo Tolstoy's life and the hadith in his book sayings of Muhammad Not Includede in the Qur'an
- Tez No: 977321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Rus edebiyatının önemli ismi Lev Tolstoy'un“Hz. Muhammed'in Kur'an'a Girmeyen Sözleri”adlı eserinde yer alan 93 hadisi kaynak ve sıhhat açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Tolstoy'un Abdullah Sühreverdi'nin“The Sayings of Muhammad”adlı eserinden derlediği hadislerin İslam'ın klasik hadis literatüründeki karşılıkları araştırılmıştır. Hadisler Arapça asıllarıyla tespit edilmiş, sıhhat dereceleri belirlenmiş ve sahih kaynaklarda bulunup bulunmadıkları ortaya konulmuştur. Sonuç olarak bu çalışma, Tolstoy'un İslam'a ve Hz. Muhammed'in evrensel mesajlarına duyduğu ilginin boyutunu ve bu rivayetlerin güvenilirliğini göstermeyi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
An Examination of Hadith in Tolstoy's The Sayings of Muhammad Not Included in the Quran. This thesis explains a scholarly examination of ninety-three Hadiths featured in Leo Tolstoy's work. The sayings of muhammad not included in the Qur'an. Mainly focused on the sources and authenticity of the sayings within the classic Islamic Hadith literature. Tolstoy's work which was compiled from Abdullah Suhrawardy's ''The Sayings of Muhammad'' for each hadith, its original Arabic text was precisely identified, its degree of authenticity systematically explained, and its presence with in the classic hadith literatüreand islamic sources was established. This study aims to elucidate the profound extent of Tolstoy' intellectual engagement with Islam and the universal messages of Prophet Mohammad, while also assessing the reliability of the presented narrations.