Wharton jelinden izole edilen mezenkimal kök hücrelerin subklinik mastitisli ineklerdeki terapötik etkilerinin patolojik ve moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation of the therapeutic effects of mesenchymal stem cells i̇solated from wharton's jelly in cows with subclinical mastitis by pathological and molecular methods
- Tez No: 977334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURAK ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, subklinik mastitisli (SM) süt ineklerinde Wharton jelinden izole edilen mezenkimal kök hücrelerin (WJ-MKH) meme içi uygulanmasının tedavi edici etkinliği, sütte somatik hücre sayımı, hematolojik parametreler, mikrobiyolojik analizler, histopatolojik ve immünohistokimyasal incelemeler ve ayrıca quantitative PCR (qPCR) ile moleküler düzeyde araştırıldı. Çalışmada aynı laktasyon dönemindeki eşit bakım ve besleme koşullarında bakılan 20 adet Holstein cinsi inek kullanıldı. SM'li hayvanları tespit etmek için California Mastitis Test (CMT) uygulandı. Hayvanlar sağlıklı kontrol (n:4, 3 ml DMEM solüsyonu, meme içi, 7 gün arayla 2 kez), WJ-MKH kontrol (n:4, 2,5 x 107 WJ-MKH, meme içi, 7 gün arayla 2 kez), SM+Antibiyotik (n:6, 3 ml meme içi DMEM solüsyonu ve Seftiofur, 1mg/kg/IM 7 gün arayla 2 kez) SM+WJMKH (n:6, 2,5 x 107 WJ-MKH, meme içi 7 gün arayla 2 kez) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Çalışmanın 1, 8, 15, 20 ve 30. günlerinde hemogram tayini için aseptik koşullar altında vena jugularis'ten doğrudan antikoagülan içeren EDTA'lı tüplere venöz kan örnekleri ve moleküler analizler için karyotüplere süt örnekleri alındı. Histopatolojik ve immünohistokimyasal (PCNA) incelemeleri için çalışmanın 30. gününde meme dokularından alınan biyopsi örneklerinin %10'luk formaldehit solüsyonunda tespitinin ardından rutin doku takibi yapıldı. Hemogram analizlerinde RBC, HGB, HCT, MCV, MCH ve MCHC, Lym%, Neu% ve PLT parametrelerinin referans aralıkları içinde değişiklik gösterdiği tespit edildi. WJ-MKH uygulamasının bağışıklık yanıtı dengeleyerek, çalışmanın 15. gününde referans aralığı üzerinde olan WBC değerini çalışma sonunda normal sınırlara yakınlaştırdığı belirlendi. SM'nin meme dokusunda yol açtığı histopatolojik bulguların şiddetinin WJ-MKH tedavisi ile önemli oranda azaltıldığı tespit edildi (p<0,05). İHK boyamada PCNA ekspresyon seviyesi WJ-MKH tedavi grubunda antibiyotik tedavi grubuna göre daha yüksek seviyede eksprese edildiği saptandı (p<0,05). Süt örneklerinden yapılan qPCR analiz sonuçlarına göre ACTA2 ve EGF ekspresyon seviyelerinde anlamlı farklılık gözlenmezken, çalışma başında yüksek olan DEFB1, TLR2 ve çalışma başlangıcında düşük olan VEGFA ekspresyon seviyelerinin her iki tedavi grubunda da çalışma sonunda kontrol grubu değerlerine yakın değerler gösterdiği belirlendi. Ayrıca, SM'li hayvanlarda WJ-MKH uygulamasının ve GMCSF ekspresyon seviyelerini kademeli olarak başarıyla düşürdüğü saptandı. SM tedavisinde, WJMKH tedavisinin en az antibiyotik tedavisine benzer düzeyde etkinlik gösterdiği belirlendi. Ayrıca kök hücrelerin, immünmodülatör etkileri aracılığıyla inflamatuar yanıtı düzenleyebileceği, epitel hücre proliferasyonunu artırarak ve doku rejenerasyonunu destekleyerek hasarlı meme dokusunun iyileşme sürecine katkı sağlayabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the therapeutic efficacy of intramammary administration of mesenchymal stem cells (WJ-MSCs) isolated from Wharton's jelly in dairy cows with subclinical mastitis (SCM) was investigated at the molecular level using somatic cell count in milk, haematological parameters, microbiological analyses, histopathological and immunohistochemical examinations, and quantitative PCR (qPCR). In the study, 20 Holstein cows kept under equal care and feeding conditions during the same lactation period were used. The California Mastitis Test (CMT) was applied to detect SM animals. The animals were divided into 4 groups: healthy control (n=4, 3 ml DMEM solution, intramammary, twice at 7-day intervals), WJ-MKH control (n=4, 2,5 x 107 WJ-MKH, intramammary, twice at 7-day intervals), SM+Antibiotic (n=6, 3 ml intramammary DMEM solution and Ceftiofur, 1mg/kg/IM twice at 7-day intervals), and SM+WJMKH (n=6, 2,5 x 107 WJ-MKH, intramammary twice at 7-day intervals). On days 1, 8, 15, 20, and 30 of the study, venous blood samples were collected directly from the jugular vein under aseptic conditions into EDTA tubes containing anticoagulant for hemogram determination, and milk samples were collected into karyotypes for molecular analysis. After fixation of mammary tissue biopsy samples in 10% formaldehyde solution on the 30th day of the study for histopathological and immunohistochemical (PCNA) examinations, routine tissue processing was performed. In the hemogram analysis, it was determined that the reference ranges of the RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, Lym%, Neu%, and PLT parameters varied. It was determined that the WJMKH application balanced the immune response, bringing the WBC value, which was above the reference range on the 15th day of the study, closer to normal limits by the end of the study. It was found that the severity of histopathological findings caused by SM in breast tissue was significantly reduced with WJ-MKH treatment (p<0.05). It was found that the PCNA expression level in IHC staining was expressed at a higher level in the WJ-MKH treatment group compared to the antibiotic treatment group (p<0.05). According to the qPCR analysis results from milk samples, no significant difference was observed in the expression levels of ACTA2 and EGF. However, it was determined that the expression levels of DEFB1, TLR2, which were high at the beginning of the study, and VEGFA, which were low at the beginning of the study, showed values close to those of the control group at the end of the study in both treatment groups. Additionally, it was found that WJ-MKH administration in SM animals successfully and gradually reduced GM-CSF expression levels. In the treatment of SM, it was determined that WJ-MKH treatment showed at least a similar level of efficacy to antibiotic treatment. It was also concluded that stem cells can regulate the inflammatory response through their immunomodulatory effects, contribute to the healing process of damaged breast tissue by increasing epithelial cell proliferation, and support tissue regeneration.