Femur kırığı hastalarının taburculuk bilgi düzeyleri, taburculuk memnuniyetleri ile Q-sort tekniğine göre eğitim gereksinimi önceliklerinin belirlenmesi
Determination of discharge information levels, discharge satisfaction and education need priorities of femur fracture patients according to Q-sort technique
- Tez No: 977338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OKSAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma femur kırığı yaşayan hastaların taburculuk bilgi düzeyleri, memnuniyet düzeyleri ve eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla bir üniversite hastanesinde tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Örneklemi oluşturan 70 hastadan Mart 2025- Mayıs 2025 tarihleri arasında, ''Kişisel Bilgi Formu'',“Femur Kırığı Anket Formu”,“Taburculuk Eğitimi Memnuniyet Ölçeği'' ve ''Q-Sort Kartları'' kullanılarak veriler toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde ve frekans, t testi, Mann Whitney U testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Katsayısı ve Spearman's Rho Korelasyon Katsayısı, Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı kullanılmıştır. Bilgi testi anketine seçenek bazında verilen cevap oranına göre cevapların %56,7'si ”Doğru“, %37,1'i ”Yanlış“, %5,1'i ”Bilmiyorum" şeklindedir. Araştırmamız sonucunda memnuniyet toplam puanı 80,91 olarak elde edilmiştir. Taburculuk süreci alt boyut ortalaması 11,06, kişisel bilgilendirme alt boyut ortalaması 11,16, evde bakım alt boyut ortalaması 26,37, enfeksiyon izlem alt boyut ortalaması 12,41, kontroller alt boyut ortalaması 19,91 olarak elde edilmiştir. Çalışmamızda hasta grubumuzun en çok gereksinim duyduğu konu iyileşme ve tedavi süreci olmuştur. Araştırma grubunda olan femur kırığı hastalarının taburculuk bilgi düzeylerinin orta olduğu ve taburculuk eğitiminden memnun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of discharge knowledge levels, discharge satisfaction, and training needs priorities according to the Q-sort technique of femur fracture patients. The study was conducted in a university hospital to determine the discharge information levels, satisfaction levels, and educational needs of patients who experienced femur fractures. Data were collected from a sample of 70 patients between March 2022 and May 2025 using the 'Personal Information Form', 'Femur Fracture Questionnaire', 'Discharge Education Satisfaction Scale', and 'Q-sort Questions'. Percentages and frequencies, t-test, Mann-Whitney U test, One-Way Analysis of Variance, Pearson Correlation Coefficient, and Spearman's Rho Correlation Coefficient were used in the evaluation of the data. According to the response rates given on a choice basis in the knowledge test questionnaire, 56.7% of the answers were 'Correct', 37.1% were 'Incorrect, and 5.1% were 'I don't know. As a result of our research, the total satisfaction score was obtained as 80.91. The average sub-dimension score for the discharge process was 11.06, for personal information was 11.16, for home care was 26.37, for infection monitoring was 12.41, and for controls was 19.91. In our study, the topic that our patient group needed the most was the recovery and treatment process. It can be said that the discharge information levels of the femur fracture patients in the research group were good, and that they were satisfied with the discharge education.