Kalp yetersizliği tanısı alan bireylerin susuzluk durumlarının incelenmesi
  1. Tez No: 977337
  2. Yazar: KÜBRA SÜMEYYE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ÖZER GÜÇLÜEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Kardiyoloji, Nursing, Internal diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Kalp yetersizliği dünya genelinde ve Türkiye'de yüksek morbidite ve mortaliteye sebep olan ciddi bir sağlık sorunudur. Kalp yetmezliği olan bireylerde nefes darlığı, çarpıntı, ödem gibi birçok semptom gözlenebilmektedir. Ayrıca kalp yetersizliği hastalarında susuzlukla ilgili sorunlar da yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle, kalp yetmezliği yönetiminde sıvı dengesi oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı kalp yetersizliği tanısı alan bireylerin susuzluk durumlarını incelemek için yapılmış tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Araştırma Uludağ Üniversitesi hastanesinde kardiyoloji kliniğinde yatan bireyler üzerinde 01.12.2024-31.03.2025 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmaya gönüllü olan 125 birey katılmıştır. Verilerin analizinde toplam 42 sorudan oluşan Kişisel Bilgi Formu ve Susuzluk Rahatsızlığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerinin %31,2'si 71 yaş ve üzeri, %64'ü erkek, %74,4'ü konjestif kalp yetmezliği tanısı almıştır. Katılımcıların 92,8'inin kronik hastalığı olduğu, %71,2'sinin diüretik kullandığı, cilt turgoru değerlendirmesinde %60'ının vücut ağırlığının %5-8 kaybına uğradığı, kapiller dolum sürelerinin %51,2'sinin, 2,1–3 saniye arasında olduğu belirlenmiştir. Susuzluk Rahatsızlığı Ölçeği toplam puan ortalamaları 27,48±7,43 olarak belirlenmiştir. Susuzluk Ölçeği alt boyutlarından alınan ortalama puanlar, Ağız İçi Hareketlerde 13,39±5,23, Psikolojik Hareketlerde 10,87±3,60, Ağız Dışı Hareketler 3,22±1,04 saptanmıştır. Bu sonuçlara göre hastaların orta düzeyde susuzluk yaşamakta olduğu belirlenmiştir. Kalp yetersizliği yönetiminde, hastaların sıvı alımı dengeli ve bireyselleştirilmiş şekilde düzenlenmeli, bağırsak hareketleri yakından izlenmeli, diyet ve yaşam tarzı düzenlemeleri ne yönelik müdahaleler yapılmalı ve susuzluk belirtileri yakından izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Heart failure is a serious health problem that causes high morbidity and mortality worldwide and in Turkey. Many symptoms such as shortness of breath, palpitations and oedema can be observed in people with heart failure. In addition, patients with heart failure often have problems with thirst. Therefore, fluid balance is very important in the treatment of heart failure. This study is a descriptive cross-sectional study in which the thirst status of people diagnosed with heart failure was analysed. The study was conducted on people who were treated at the cardiology clinic of Uludağ University Hospital between 01/12/2024 and 31/03/2025. 125 people volunteered to take part in the study. A personal questionnaire with a total of 42 questions and the Thirst Disorder Scale were used to analyse the data. 31.2% of the study participants were 71 years and older, 64% were male and 74.4% were diagnosed with congestive heart failure. It was found that 92.8% of participants had chronic diseases, 71.2% were taking diuretics, 60% lost 5-8% of their body weight during skin turgor assessment and 51.2% of capillary refill times were between 2.1-3 seconds. The mean total score on the thirst discomfort scale was found to be 27.48±7.43. The mean values of the subdimensions of the thirst scale were found to be 13.39±5.23 for the intraoral movements, 10.87±3.60 for the psychological movements and 3.22±1.04 for the extraoral movements. Based on these results, it was determined that the patients experienced moderate thirst. In the treatment of heart failure, patients' fluid intake should be regulated in a balanced and individualised manner, bowel movements should be closely monitored, dietary and lifestyle measures should be taken, and thirst symptoms should be closely observed.