Üniversite öğrencilerinin beslenme bilgi düzeylerinin, sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranışları ile ilişkisi
The relationship between university students' nutritionknowledge levels and their sustainable and healthy eating behaviors
- Tez No: 977347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YETER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin beslenme bilgi düzeylerini saptayıp, sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranışları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar Beslenme ve Diyetetik bölümü dışındaki. Öğrencilere çevrimiçi anket aracılığıyla“Beslenme Bilgi Ölçeği”,“Sürdürülebilir Beslenmeye Yönelik Davranış Ölçeği”ve“Sürdürülebilir ve Sağlıklı Beslenme Davranış Ölçeği”uygulanmıştır. Çalışmaya yaşları 18-30 arasında değişen, 89'u kadın, 41'i erkek ve Beden Kitle İndeksi (BKİ) dağılımına göre %6,2'si zayıf, %68,5'i normal vücut ağırlığına sahip, %25,4'ü fazla vücut ağırlığına sahip ve obez olan 130 katılımcıyla gerçekleşmiştir. Beslenme bilgilerinin düzeylerini saptayıp, sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranış düzeylerini ölçmek ve arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin sonucunda beslenme bilgisi ile sürdürülebilir beslenme davranışları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p<0,01). Beslenme bilgisi puanının, sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranışlarını anlamlı düzeyde etkilediği ve olumlu katkı sağladığı belirlenmiştir (p<0,001). Alt boyut analizlerinde; Sağlıklı Beslenme, İsrafı Önleme, Düşük Yağ Tüketimi, Kalite Etiketi Tercihi ve Hayvan Refahı gibi davranışlarla beslenme bilgisi arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur (p<0,01). Elde edilen bulgular, üniversite öğrencilerinin beslenme bilgi düzeylerinin arttırılması doğrultusunda, sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranışlarının geliştirilmesine katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Bu kapsamda, beslenme eğitimlerinin gerçekleştirilmesi ve yaygınlaştırılması hem bireysel hem de toplumsal sağlığı açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the nutrition knowledge levels of university students and to evaluate the relationship between nutrition knowledge and sustainable and healthy eating behaviors. The participants, excluding those from the Nutrition and Dietetics department, completed an online survey including the“Nutrition Knowledge Scale,”“Sustainable Eating Behavior Scale,”and“Sustainable and Healthy Eating Behavior Scale.”The study involved 130 participants aged between 18 and 30 years, consisting of 89 females and 41 males. According to the Body Mass Index (BMI) distribution, 6,2% were underweight, 68.5% were normal weight, and 25,4% were overweight or obese.The study aimed to assess the levels of nutrition knowledge and sustainable and healthy eating behaviors, as well as to examine the relationship between them. Results showed a positive and significant correlation between nutrition knowledge and sustainable eating behaviors (p < 0,01). Nutrition knowledge scores significantly influenced and positively contributed to sustainable and healthy eating behaviors (p< 0,001). Sub-dimension analyses revealed significant relationships between nutrition knowledge and behaviors such as healthy eating, waste prevention, low-fat consumption, preference for quality labels, and animal welfare (p < 0,01). These findings suggest that increasing university students' nutrition knowledge levels may contribute to the development of sustainable and healthy eating behaviors. Accordingly, the implementation and expansion of nutrition education are important for both individual and public health.