Harmonik filtre tasarımı ve seçiminin çok amaçlı optimizasyon yaklaşımıyla belirlenmesi ve endüstriyel bir güç sistemi için uygulanması
Determination of harmonic filter design and selection using a multi-objective optimization approach and its application to an industrial power system
  1. Tez No: 977409
  2. Yazar: MD ABDUL AWAL SOYAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YÖRÜKEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, endüstriyel güç sistemlerinde tek ayarlı pasif harmonik filtrelerin tasarımı ve seçimi için çok amaçlı bir optimizasyon metodolojisi sunmaktadır. Harmonik bozulmanın yaygın sorununu ele alan bu çalışma, filtre bileşenlerini tanımlamak için yeni bir CQT (Kapasitans, Kalite Faktörü, Ayar Faktörü) parametrizasyonu ile entegre edilmiş Çok Amaçlı Genetik Algoritma II'yi (NSGA-II) kullanmaktadır. MATLAB'da uygulanan ve IEEE 13-bara endüstriyel dağıtım sistemi üzerinde ETAP simülasyonları kullanılarak titizlikle doğrulanan önerilen yaklaşım, teknik performansı (Toplam Harmonik Bozulma, Toplam Talep Bozulması, bireysel harmonik uyumluluğu ve Güç Faktörü iyileştirmesi dahil) ve ekonomik fizibiliteyi (Toplam Sahip Olma Maliyeti - TCO) eş zamanlı olarak optimize etmektedir. Ana bulgular, önemli harmonik azaltma ve güç faktörü düzeltmesini gösterirken, performans ve maliyet arasındaki kritik ödünleşimleri ortaya koymaktadır. Araştırma ayrıca, standart ticari bileşen değerlerinin kullanımının pratik etkisini niceliksel olarak belirleyerek, gerçek dünya endüstriyel uygulamalar için hem teknik olarak etkili hem de ekonomik olarak sağlam değerli içgörüler ve neredeyse-optimal filtre çözümleri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a multi-objective optimization methodology for the design and selection of single-tuned passive harmonic filters in industrial power systems. Addressing the pervasive issue of harmonic distortion, the study employs the Non-dominated Sorting Genetic Algorithm II (NSGA-II) integrated with a novel CQT (Capacitance, Quality Factor, Tuning Factor) parameterization to define filter components. The proposed approach, implemented in MATLAB and rigorously validated using ETAP simulations on the IEEE 13-bus industrial distribution system, simultaneously optimizes technical performance (including Total Harmonic Distortion, Total Demand Distortion, individual harmonic compliance, and Power Factor improvement) and economic viability (Total Cost of Ownership - TCO). Key findings demonstrate significant harmonic mitigation and power factor correction, while revealing critical trade-offs between performance and cost. The research further quantifies the substantial practical impact of utilizing standard commercial component values, providing valuable insights and near-optimal filter solutions that are both technically effective and economically sound for real-world industrial applications.