Designing for enhanced trust through feedback mechanisms for takeover scenarios in semi-autonomous vehicles
Yarı otonom araçlarda devralma senaryoları için geri bildirim mekanizmaları aracılığıyla güven için tasarım
- Tez No: 977413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle, çevresel algıya dayalı olarak çok az veya hiç insan müdahalesi olmadan görevleri yerine getirebilen otonom sistemler ortaya çıkmıştır. Yarı otonom araçlarda kullanıcı ile araç arasındaki kontrol geçişi, güven ve emniyet açısından kritik öneme sahiptir. Başarılı bir devralma için uygun düzeyde algılanan güven gerekir ve geri bildirim mekanizmaları bu süreçte önemli rol oynar. Bu tez, kritik durumlarda gerçekleşen istemsiz devralmalarda geri bildirim tasarımının kullanıcıların algılanan güveni üzerindeki etkisini incelemektedir. Kullanıcı araştırması, belirli bir rotada yapılan sesli düşünme protokolü ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle yürütülmüştür. Bulgular, güveni ve benimsemeyi destekleyen faktörleri belirlemek amacıyla literatürle karşılaştırılmıştır. Araç odaklı yaklaşımlar yerine kullanıcı ihtiyaçlarına öncelik vererek ve örtük geri bildirim stratejileri kullanarak, kullanıcı-sistem etkileşimi geliştirilebilir. Böylece, daha dengeli ve doğru bir güven oluşur; bu da kullanıcıların kritik devralma anlarında daha etkili tepki vermesine ve güven algısına katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
With advancing technology, autonomous systems that perform tasks with little or no human intervention based on environmental perception have emerged. In semi- autonomous vehicles, the transition of control between user and vehicle is critical for trust and safety. Appropriate perceived trust is essential for successful takeovers, and feedback mechanisms play a key role. Previous studies focused on technical aspects like timing or feedback modalities. This thesis explores how feedback design affects users' perceived trust and safety during unintentional takeovers in critical situations. User research included think-aloud sessions on an itinerary and semi-structured interviews to gain deeper insights. Findings were compared with the literature to identify factors supporting appropriate trust and adoption. By focusing on user needs rather than only the vehicle's actions and implementing more implicit feedback design approaches, the interaction between the user and the system can be improved. This leads to more accurate, calibrated trust, preparing users to respond effectively during critical takeovers and enhance overall perceived trust and safety.