Human or machine? A study on the role of ai and teacher feedback in writing instruction for EFL learners
İnsan mı makine mı? EFL öğrencileri için yazma eğitiminde yapay zeka ve öğretmen geri bildiriminin rolü üzerine bir çalışma
- Tez No: 977457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN DEMİROGLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ChatGPT aracılığıyla yapay zekâ tarafından üretilen geri bildirimin, İngilizceyi Yabancı Dil Olarak (EFL) öğrenen öğrencilerin yazma becerileri üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, 2025 Bahar döneminde Necmettin Erbakan Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu öğrencileriyle gerçekleştirilmiş ve yazma becerilerinin ve öğrenci inançlarının gelişimini incelemek için hem nicel hem de nitel verileri kaydetmek üzere karma yöntemli bir yaklaşım kullanılmıştır. Çalışmaya 24 B1 seviyesi hazırlık öğrencisi katılmış ve bir yazma ödevi için ChatGPT aracılığıyla yapay zekâ tarafından üretilen geri bildirim almışlardır. Katılımcıların yazılı anlatım performansı, ön test ve son test ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, öğrencilerin her iki tür geri bildirimle ilgili deneyimlerini daha iyi anlamak amacıyla yansıtıcı günlükler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, her iki tür geri bildirimin öğrencilerin yazma gelişimine katkı sağladığını; ancak yapay zekâ destekli geri bildirimin bazı durumlarda öğrenci motivasyonunu ve yazı kalitesini artırabildiğini göstermiştir. Bununla birlikte, öğrenciler öğretmen geri bildirimini açıklığı, kişisel tonu ve öğretici yönü nedeniyle daha faydalı bulduklarını belirtmiştir. Genel olarak, ChatGPT'nin yazma öğretiminde geleneksel geri bildirimi tamamlayıcı etkili bir araç olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of AI-generated feedback through ChatGPT on the writing progression of students learning English as a Foreign Language (EFL). The research took place during the Spring 2025 semester with students in the School of Foreign Languages at Necmettin Erbakan University and utilized a mixed-methods approach to record both quantitative and qualitative data to investigate the improvement of writing and student beliefs. 24 B1 level preparatory students took part in the study, receiving AI generated feedback through ChatGPT on a writing assignment. Writing performance was assessed through pre-tests and post-tests. Additionally, student reflections and interviews provided insight into their experiences with each feedback type. The results showed that while both forms of feedback contributed to students' writing development, AI-supported feedback appeared to enhance student motivation and writing quality in some cases. However, students still valued teacher feedback for its clarity, personal tone, and instructional depth. Overall, the findings suggest that ChatGPT can be an effective supplementary tool in writing instruction, especially when used alongside traditional teacher feedback.