Yapay zeka ve grafik tasarım ilişkisi ve grafik tasarımın geleceğinde etkisin analizi
The relationship between artificial intelligence and graphic design, and its impact on the future of graphic design
- Tez No: 873305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMİR AHMADOGHLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yapay zeka (YZ) ile grafik tasarım arasındaki ilişki son yıllarda giderek daha fazla öne çıkarak alanda devrim yaratıyor ve gelecekteki yörüngesini şekillendiriyor. Bu tez, yapay zeka teknolojisi ile grafik tasarım uygulamaları arasındaki karmaşık etkileşimi araştırıyor, simbiyotik ilişkilerini ve bunun grafik tasarımın geleceği üzerindeki derin etkisini inceliyor. Bu araştırma, özünde yapay zekanın grafik tasarım ortamını nasıl yeniden şekillendirdiğine ilişkin temel soruyu araştırıyor. Mevcut literatürün, vaka çalışmalarının ve pratik örneklerin kapsamlı bir analizi yoluyla, yapay zekanın kavramsallaştırmadan uygulamaya kadar grafik tasarım süreçlerinin çeşitli yönlerine entegre edildiği çok yönlü yolları aydınlatıyor. Bu çalışmanın ana odak noktalarından biri, grafik tasarım alanında yaratıcılığı, verimliliği ve erişilebilirliği artırmada yapay zeka odaklı tasarım araçlarının dönüştürücü potansiyelini açıklamaktır. Yapay zeka araçları, makine öğrenimi algoritmalarından ve üretken tasarım tekniklerinden yararlanarak tasarımcılara iş akışlarını kolaylaştırma, yeni tasarım olanaklarını keşfetme ve benzeri görülmemiş hız ve hassasiyetle yenilikçi görsel çözümler üretme olanağı sağlar. Ayrıca bu tez, grafik tasarımcının yaratıcı süreçteki rolünün yeniden tanımlanmasında yapay zekanın etkilerini araştırıyor. Yapay zeka algoritmaları tasarım öğelerini özerk bir şekilde oluşturma konusunda giderek daha ustalaştıkça, insan tasarımcıların gelecekteki rolüne ve yapay zekanın geleneksel tasarım uygulamalarını ne ölçüde güçlendireceğine veya yerini alacağına ilişkin sorular ortaya çıkıyor. Ayrıca bu araştırma, yapay zeka teknolojisinin grafik tasarıma entegrasyonunun doğasında olan etik hususları incelemektedir. Algoritmik önyargı sorunlarından fikri mülkiyet haklarına ve yaratıcı mülkiyete ilişkin endişelere kadar, yapay zeka odaklı tasarım ortamında etik ikilemler çoktur. Bu tez, bu etik zorlukları eleştirel bir şekilde değerlendirmekte ve grafik tasarımda yapay zekanın dönüştürücü potansiyelinden sorumlu bir şekilde yararlanırken potansiyel riskleri azaltmaya yönelik stratejiler önermektedir. Sonuç olarak bu tez, yapay zeka ile grafik tasarım arasındaki ilişkinin kapsamlı bir incelemesini sunmakta ve bu ilişkinin alanın geleceğine yönelik çıkarımlarına ışık tutmaktadır. Teknoloji, yaratıcılık ve etik arasındaki karmaşık etkileşimi açığa çıkararak yapay zekanın grafik tasarımın gelişimini nasıl şekillendirdiğine dair değerli bilgiler sağlıyor ve önümüzdeki fırsatlar ve zorluklarla başa çıkma konusunda rehberlik sunuyor.
Özet (Çeviri)
The relationship between artificial intelligence (AI) and graphic design has become increasingly prominent in recent years, revolutionizing the field and shaping its future trajectory. This thesis explores the intricate interplay between AI technology and graphic design practices, examining their symbiotic relationship and the profound impact it holds for the future of graphic design. At its core, this research delves into the fundamental question of how AI is reshaping the landscape of graphic design. Through a comprehensive analysis of existing literature, case studies, and practical examples, it elucidates the multifaceted ways in which AI is integrated into various aspects of graphic design processes, from conceptualization to execution. One of the primary focuses of this study is to elucidate the transformative potential of AI-driven design tools in enhancing creativity, efficiency, and accessibility within the graphic design domain. By leveraging machine learning algorithms and generative design techniques, AI tools empower designers to streamline workflows, explore new design possibilities, and produce innovative visual solutions with unprecedented speed and precision. Moreover, this thesis investigates the implications of AI in redefining the role of the graphic designer in the creative process. As AI algorithms become increasingly adept at generating design elements autonomously, questions arise regarding the future role of human designers and the extent to which AI will augment or replace traditional design practices. Furthermore, this research examines the ethical considerations inherent in the integration of AI technology in graphic design. From issues of algorithmic bias to concerns surrounding intellectual property rights and creative ownership, ethical dilemmas abound in the AI-driven design landscape. This thesis critically evaluates these ethical challenges and proposes strategies for mitigating potential risks while harnessing the transformative potential of AI in graphic design responsibly. In conclusion, this thesis offers a comprehensive examination of the relationship between AI and graphic design, shedding light on its implications for the future of the field. By unraveling the complex interplay between technology, creativity, and ethics, it provides valuable insights into how AI is shaping the evolution of graphic design and offers guidance for navigating the opportunities and challenges that lie ahead.