Yumuşak çeliğin hcl asit ortamından koruması için yeşil korozyon inhibitörü olarak iğnelik otu (Erodium cicutarium) ekstraktının araştırılması
Investigation of pincushion (Erodium cicutarium) extract as a green corrosion inhibitor for the protection of mild steel from hcl acid environment
- Tez No: 977473
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, iğnelik otu özütünün (Erodium cicutarium) 1 M HCl çözeltisi içindeki yumuşak çeliğin korozyonuna karşı inhibitör etkisi araştırılmıştır. Farklı sıcaklıklar ve derişimlerde yapılan deneylerde, inhibitör etkinliği elektrokimyasal yöntemlerle (PDP, EIS, LPR) değerlendirilmiştir. Sonuçlar, inhibitör derişimi arttıkça korozyonun azaldığını; sıcaklık yükseldikçe etkinliğin düştüğünü göstermiştir. İnhibitörlü ve inhibitörsüz ortamlarda 120 saat bekletilen çelik yüzeylerinin morfolojisi SEM, AFM, EDX ve XPS analizleriyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular, EC özütünün yüzeye adsorplanarak koruyucu bir tabaka oluşturduğunu ortaya koymuştur. Hem anodik hem katodik tepkimeleri baskılayan bu özütün, karma tip inhibitör olarak davrandığı belirlenmiştir. Adsorpsiyonun Langmuir izotermine uyduğu görülmüş; ayrıca Arrhenius denklemi kullanılarak aktivasyon enerjileri hesaplanmıştır. ∆G° ads gibi termodinamik verilerle birlikte inhibitörün yüzey üzerindeki etkisi detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the inhibitory effect of Erodium cicutarium plant extract on the corrosion of mild steel in 1 M HCl solution was investigated. Experiments were conducted at different temperatures and concentrations, and the inhibition efficiency was evaluated using electrochemical methods (PDP, EIS, and LPR). The results showed that increasing the inhibitor concentration reduced corrosion, while higher temperatures led to decreased inhibition efficiency. The surface morphology of mild steel samples immersed in inhibitor- containing and inhibitor-free solutions for 120 hours was analyzed using SEM, AFM, EDX, and XPS techniques. The findings revealed that the Erodium cicutarium extract adsorbed onto the steel surface and formed a protective layer. The extract inhibited both anodic and cathodic reactions, indicating a mixed-type inhibition behavior. Adsorption was found to follow the Langmuir isotherm model. Activation energies were calculated using the Arrhenius equation, and thermodynamic parameters such as ∆G° ads were evaluated to further interpret the adsorption nature and inhibition mechanism.