HCl asit çözeltisinde yumuşak çeliğin korunması için yeşil bir korozyon inhibitörü olarak Kilis yöresinde yetişen Kuş Ekmeği (Polygonum aviculare L.) özütünün incelenmesi
Investigation of Bird Bread (Polygonum aviculare L.) extract grown in Kilis region as a green corrosion inhibitor for the protection of mild steel in HCl acid solution
- Tez No: 909235
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kuş ekmeği (Polygonum Aviculare L.) bitki özütünün 1 M HCl çözeltisi içindeki yumuşak çelik korozyonuna olan etkisi, farklı sıcaklık değerleri ve konsantrasyonlarında deneyler yapılarak araştırılmıştır. Potansiyodinamik polarizasyon, elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EİS) ve lineer polarizasyon direnci (LPR) tekniklerden yararlanıp elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Derişim ile inhibisyon etkinliğinin doğru, sıcaklık ile ise ters orantılı olduğu görülmüştür. Ayrıca oluşan etkileri daha iyi gözlemlemek için 120 saat boyunca inhibitörlü ve inhibitörsüz ortamda bekletilen yumuşak çeliğin yüzey morfolojisi farklı yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. SEM, AFM, EDX ve XPS gibi yöntemler kullanılarak oluşan görüntü ve ortaya çıkan değerler yorumlanmıştır. Bu yeşil inhibitör, anodik ve katodik bölgede etkisini göstermesi sebebiyle karma inhibitör olarak tanımlanmıştır. Çelik üzerine iyi tutunup korozyon hızını ciddi anlamda düşüren bu inhibitörün, yüzey adsorpsiyon ölçümlerinin Langmuir izotermine de uygun olduğu tespit edilmiştir. Adsorpsiyonun ve inhibisyonun aktivasyonunu anlamak için hem inhibitör hem de inhibitör içermeyen 1 M HCl ortamında aktivasyon enerjileri belirlenmiştir. Bunun için Arrhenius eşitliğinden yararlanılmıştır. Ayrıca bazı termodinamik değişkenler (Kads, ∆G○ads) hesaplanarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of bird bread (Polygonum aviculare L.) plant extract on mild steel corrosion in 1 M HCl solution was investigated by conducting experiments at different temperature values and concentrations. Potentiodynamic polarization, electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and linear polarization resistance (LPR) techniques were used to evaluate the data obtained. It was observed that the inhibition efficiency was directly proportional to concentration and inversely proportional to temperature. In addition, in order to better observe the effects, the surface morphology of the mild steel kept with and without inhibitor for 120 hours was evaluated using different methods. SEM, AFM, EDX and XPS were used to interpret the images and the resulting values. This green inhibitor is defined as a mixed inhibitor because it acts in the anodic and cathodic region. The surface adsorption measurements of this inhibitor, which adheres well to the steel and significantly reduces the corrosion rate, were found to be in accordance with the Langmuir isotherm. In order to understand the activation of adsorption and inhibition, activation energies were determined in 1 M HCl medium both with and without inhibitor. Arrhenius equation was used for this. Some thermodynamic variables (Kads, ∆G○ads) were also calculated and discussed.