Hadis kaynaklarında yerilen cinsel eğilimler
الميول الجنسية المحرمة في مصادر الحديث
  1. Tez No: 977491
  2. Yazar: YUNUS ELVANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
Özet
Kur'ân-ı Kerîm ve Sünnet-i Seniyye insanın ölçülü ve fıtrata uygun bir cinsel yaşam sürdürerek insan neslinin devamını sağlamasını ister. Bundan dolayıdır ki cinsî sapkınlıkları genel bir şekilde ifade eden fuhuş, bütün yönleriyle yasaklanmış ve insanın temel ihtiyaçlarından olan cinsî tatminin ancak nikâh yoluyla giderilebileceği bildirilmiştir. Kur'ân-ı Kerîm cinsellik hususunda zina ve livâtayı (homoseksüellik) yasaklarken hadîs kaynaklarında bunlara ek olarak başka eğilimler de yasaklanmaktadır. Ayrıca bu eğilimlerin dünyevi ve uhrevi birtakım olumsuz sonuçları haber verilmektedir. Bu çalışma, hadîs rivâyetlerinde yerilen, insan neslini ve cinsel sağlığı tehdit eden ve insan fıtratıyla uyuşmayan cinsî eğilimleri konu edinmektedir. Öncelikli olarak söz konusu eğilimler belirlenmiş, bu eğilimlerin tarihi seyri incelenmiş ve tıbbi tehlikelerine değinilmiştir. İslam hukuku ekollerinin konuyla ilgili görüşlerine yer verilmiştir. Ardından Kütüb-i Sitte başta olmak üzere hadîs kaynaklarında bulunan ilgili rivâyetler tespit edilerek hadîs ilmi açısından değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Son olarak yerilen cinsî eğilimlere karşı alınabilecek bireysel ve toplumsal tedbirler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the fundamental goals of the Holy Quran and the Sunnah is to ensure the continuation of the human race by leading a moderate and natural sexual life. Therefore, prostitution, which broadly represents sexual perversion, is prohibited in all its aspects, and it is stated that sexual satisfaction, a basic human need, can only be fulfilled through marriage. While the Holy Quran prohibits adultery and sodomy (homosexuality) in sexual matters, the hadith sources also prohibit other inclinations. Furthermore, certain negative worldly and otherworldly consequences of these inclinations are reported. This study examines sexual inclinations, which are condemned in hadith narrations, threaten humankind and sexual health, and are incompatible with human nature. First, these inclinations are identified, their historical course is examined, and their medical harms are discussed. The views of Islamic law schools on the subject are presented. Relevant narrations from hadith sources, particularly from Kutub al-Sittah, are then identified and evaluated from a hadith perspective. Finally, individual and societal measures that can be taken against the denigrated sexual tendencies are examined.