Sincan Açik Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlü/tutuklularn yeme davranışları, depresyon, anksiyete ve stres durumları ile uyku kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of eating behaviors, depression, anxiety and stress status and sleep quality of convicts / deterritors in Sincan Open Penal Institution
  1. Tez No: 977492
  2. Yazar: MEHMET BURAK ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR GÖKÇE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan 20-65 yaş aralığındaki 387 erkek hükümlü/tutuklunun yeme davranışları, psikolojik durumları (depresyon, anksiyete, stres) ve uyku kaliteleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yapılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri, sağlık durumları ve beslenme alışkanlıklarına ilişkin bilgileri toplamak amacıyla hazırlanan anket formu, yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Katılımcıların yeme davranışlarını belirlemek için Üç Faktörlü Yeme Anketi TFEQ-R21 (Three-Factor Eating Questionnaire), katılımcıların depresyon, anksiyete ve stres düzeylerini belirlemek amacıyla DASS-21 (Depression Anxiety Stress Scale-21) ölçeği, katılımcıların uyku kalitelerini belirlemek amacıyla da PUKİ (Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi) ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalamasının 34,79±6,64 (yıl) olduğu; vücut ağırlığı ortalamasının 79,76±7,93 (kg), boy uzunluğu ortalamasının 175,39±5,61 (cm), BKİ ortalamasının 25,97±2,77 (kg/m2) olduğu bulunmuştur. Günlük öğün sayısı sınıflarına göre stres puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (ꭓ2=11,258; p=0,004). Günlük öğün sayısı sınıflarına göre PUKİ puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (ꭓ2=8,246; p=0,015). Ana yemek sonrası ara öğün durumuna göre PUKİ puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (Z=-1,980; p=0,048). Yaş (yıl) ile PUKİ arasında pozitif yönde, çok zayıf derecede ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir (r=0,119; p=0,020). Yaş (yıl) arttıkça, PUKİ puanları artacaktır. Sonuç olarak cezaevi şartlarında sağlıklı yeme davranışlarının devamı için psikososyal destekle birlikte diyetetik hizmetlerinin uygulanması, dengeli beslenmeye erişimin artırılması ve bireysel beslenme danışmanlığının uygulanması ciddi öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine the relationships between eating behaviors, psychological states (depression, anxiety, stress) and sleep quality of 387 male Decedents/detainees between the ages of 20-65 who were in Sincan Open Penitentiary Institution.his study was conducted in order to examine the relationships between eating behaviors, psychological states (depression, anxiety, stress) and sleep quality of 387 male Decedents/detainees between the ages of 20-65 who were in Sincan Open Penitentiary Institution. The questionnaire form prepared to collect information about the demographic characteristics, health status and eating habits of the participants was applied by face-to-face interview method. The Three-Factor Eating Questionnaire TFEQ-R21 (Three-Factor Eating Questionnaire), the Depression Anxiety Stress Scale DASS-21 (Depression Anxiety Stress Scale-21) scale were used to determine the participants' eating behaviors, and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) scale was used to determine the participants' sleep quality.. The mean age of the individuals participating in the study was 34.79±6.64 (years); the mean body weight was 79.76±7.93 (kg), the mean height length was 175.39±5.61 (cm), the mean BMI was 25.97±2.77 (kg/m2). Statistically significant differences were found in terms of stress scores according to the number of daily meals classes (ꭓ2=11.258; p=0.004). Statistically significant differences were found in terms of PUKI scores according to the number of daily meals classes (ꭓ2=8.246; p=0.015). (Z=-1.980; p=0.048). A positive, very weak and statistically significant relationship was found between age (year) and PUKI (r=0.119; p=0.020). The relationship between age (year) and PUKI was found to be Deciently significant (r=0.119; p=0.020). As the age (years) increases, the PUKI scores will increase. In summary, as age (years) increases, poor sleep quality will increase. As a result, providing psychological support, combined diet services, increasing access to balanced nutrition and individual nutrition counseling have an important place in order to continue healthy eating behaviors in prison settings.