Kesişimsellik yaklaşımı bağlamında kadın emeğinin değerlendirilmesi: Erzincan ili örneği tekstil işçisi kadınlar
Evaluation of women's labor in the context of intersectionality approach: the case of women textile workers in Erzincan province
  1. Tez No: 977490
  2. Yazar: NİSAGÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KEMAHLI GARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Kadınların tarihsel olarak toplumsal konumları, yalnızca biyolojik cinsiyet temelinde açıklanamayacak kadar çok katmanlı ve karmaşık bir eşitsizlik sisteminin ürünüdür. Bu bağlamda kadınlar; ataerkil yapılarla sınırlı kalmayan, aynı zamanda sınıfsal, etnik, kültürel ve ekonomik belirleyenlerin kesiştiği çok yönlü baskılara maruz kalmaktadır. Kadın emeğinin toplumsal yapı içindeki yerini anlayabilmek için yalnızca cinsiyet değil; sınıf, yaş, etnik kimlik, medeni durum ve bakım sorumluluğu gibi etmenlerin bir arada değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma kadın emeğini çoklu eşitsizlikleri kesişimsel bir perspektifle ele alarak, toplumsal cinsiyet çalışmalarına ve emek literatürüne bütüncül bir katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu nedenle çalışmada kesişimsellik yaklaşımı temel alınmış, kadın işçilerin birden fazla dezavantajlı kimliğin kesişiminde deneyimlediği özgül eşitsizlik biçimleri analiz edilmiştir. Çalışmanın odak noktası olan Erzincan ilindeki tekstil sektörü, kadın emeğinin toplumsal cinsiyet rolleriyle özdeşleştirildiği ve sınıfsal konumun emek deneyimini doğrudan etkilediği bir örnek alan olarak değerlendirilmiştir. Nitel veri toplama yöntemleriyle yürütülen bu çalışmada, Erzincan'da tekstil sektöründe çalışan kadınlarla yapılan derinlemesine görüşmeler sonucunda; kadınların işyerindeki olumsuz koşulların yanı sıra, toplumsal normlar, mekânsal sınırlar, eğitime erişim yetersizliği ve ailevi sorumluluklar nedeniyle çok boyutlu eşitsizlikler yaşadıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The historical social position of women is the product of a multi-layered and complex system of inequality that cannot be explained solely on the basis of biological sex. In this context, women are subjected to multifaceted oppression that is not limited to patriarchal structures but also intersects with class, ethnic, cultural and economic determinants. In order to understand the place of women's labor within the social structure, not only gender but also factors such as class, age, ethnic identity, marital status and care responsibilities need to be considered together. This study aims to make a holistic contribution to gender studies and labor literature by addressing multiple inequalities in women's labor from an intersectional perspective. For this reason, the study is based on the intersectionality approach and analyzes the specific forms of inequality experienced by women workers at the intersection of multiple disadvantaged identities. The textile sector in Erzincan, which is the focus of the study, is considered as a sample area where women's labor is identified with gender roles and class position directly affects the labor experience. In this qualitative data collection study, in-depth interviews with women working in the textile sector in Erzincan revealed that women experience multidimensional inequalities due to social norms, spatial boundaries, lack of access to education and family responsibilities, as well as unfavorable conditions in the workplace.