Hükümlü bireylerin kriminal düşünceleri ve ahlaki çözülme eğilimleri: Ankara ve Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumları örneği
Criminal thoughts and moral disengagement tendencies of convicted individuals: The case of Ankara and Sincan Open Penal Institutions
  1. Tez No: 985770
  2. Yazar: YASEMİN GÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ÖTER, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Psikoloji, Sosyoloji, Social Work, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumsal düzeni ve refahı tehdit eden suç olgusu, toplumsal açıdan sonuçları itibariyle geniş çaplı zararlar meydana getiren ciddi bir sosyal sorundur. Suç eğilimini besleyen unsurların tespit edilip değerlendirilmesi, toplumsal huzur ve güvenin sürdürülebilir devamlılığı açısından vazgeçilmez bir önceliktir. Bu çalışma, literatürde suç davranışı riskini arttırdığı belirtilen fakat hakkında oldukça kısıtlı sayıda çalışma bulunan kriminal düşünce ve ahlaki çözülme değişkenlerini hükümlü örnekleminde inceleyerek, hükümlülerin suça ilişkin düşüncelerini, ahlaki çözülme eğilimlerini ve bu iki değişken arasındaki ilişkiyi analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ve Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumlarında herhangi bir suçtan hükümlü 18 yaş ve üzeri 350 erkek birey oluşturmaktadır. Çalışmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmış ve veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Kriminal Düşünce Ölçeği (Criminal Thinking Scales) ve Ahlaki Çözülme Ölçeği (Moral Disengagement Scale) kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 27 paket programıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerden sonra gruplar arası farkların incelenmesinde bağımsız örneklemler için t-testi ve tek yönlü ANOVA, değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson ve Spearman korelasyon analizleri, değişkenlerin yordayıcı etkilerini belirlemek amacıyla regresyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda hükümlü bireylerin kriminal düşünceleri ve ahlaki çözülme eğilimleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. Buna göre, hükümlü bireylerin kriminal düşünce düzeyleri arttıkça ahlaki çözülme eğilimleri de artmaktadır. Aynı zamanda ahlaki çözülme eğiliminin kriminal düşünceleri pozitif yönde yordadığı da ulaşılan bir başka sonuçtur. Bu araştırma sonucunda elde edilen bulgularla hükümlülerin yanlış ve çarpıtılmış düşüncelerinin ve ahlaki çözülme eğilimlerinin azaltılmasına ilişkin yapılacak bilişsel müdahaleler ile suç riskinin azaltılacağı ön görülmekte ve literatüre bu açıdan önemli bilimsel katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Crime, which threatens social order and welfare, is a serious social problem that causes extensive damage in terms of its social consequences. Identifying and evaluating the factors that feed criminal tendencies is an indispensable priority for the sustainable continuity of social peace and security. This study was conducted to reduce crime risk by examining the variables of criminal thinking and moral disengagement, which are stated in the literature to increase the risk of criminal behavior but have quite limited research, in terms of the convicted population, analyzing the criminal thoughts and moral disengagement tendencies of convicts and the relationship between these two variables. The study group of the research consists of 350 male convicted individuals aged 18 and over who have been sentenced for any crime in Ankara and Sincan Open Penal Institutions. In the study, Sociodemographic Information Form, Criminal Thinking Scales, and Moral Disengagement Scale were used as data collection tools. The data obtained as a result of the research were analyzed through the IBM SPSS Statistics 27 package program and the relational survey method was used. In the analysis of the data, after descriptive statistics, independent samples t-test and one-way ANOVA were used to examine differences between groups, Pearson and Spearman correlation analyses were conducted to determine relationships between variables, and regression analyses were performed to determine the predictive effects of variables. As a result of the findings obtained, significant positive relationships were found between the criminal thoughts and moral disengagement tendencies of convicted individuals. Accordingly, as the criminal thinking levels of convicted individuals increase, their moral disengagement tendencies also increase. At the same time, another conclusion reached is that moral disengagement tendency positively predicts criminal thoughts. With the findings obtained as a result of this research, it is anticipated that crime risk will be reduced through cognitive interventions to be made regarding the reduction of convicts' erroneous and distorted thoughts and moral disengagement tendencies, and it is thought that it will provide important scientific contributions to the literature in this respect.