Methods for recording, interpolation and reproduction of 6 degrees-of-freedom immersive audio using rigid spherical microphone arrays
Kapalı küresel mikrofon dizileri kullanılarak 6 serbestlik dereceli kapsayıcı ses kaydı, ara değerlendirmesi ve yeniden üretimi yöntemleri
  1. Tez No: 977514
  2. Yazar: ORHUN OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HACIHABİBOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Gelecek nesil kapsayıcı içerik medya sistemleri, gerçekçi görsel-işitsel deneyimler sunmak için altı serbestlik derecesine (6DoF) sahip kullanıcı hareketini desteklemelidir. Küresel mikrofon dizileriyle üç serbestlik derecesine (3DoF) kadar uzamsal ses kaydı için standart olsa da, 6DoF ses alanı geriçatması için yeni modeller ve aradeğerlerme yöntemleri gerektirir. Bu tez, altı serbestlik dereceli ses kaydı ve ses alanlarının aradeğerlendirmesi için teorik bir çerçeve önermekte ve bu teorik çerçeveyi kullanacak teknik çözümlerin oluşturmaktadır. Temel katkılardan biri, mikrofon konumları arasındaki ses alanlarını algısal doğrulukla yeniden oluşturan yeni bir yöntem olan SPWIN'dir (Seyrek Düzlem-Dalga Aradeğerlendirmesi). Sistem, kafa hareketi takipli sanal gerçeklikte kulaklar arası tutarlılık analizi algısal testlerle doğrulanmıştır. Ayrıca tez, küresel harmonik ayrıştırma kullanarak ses kaynağı yönselliğini kestirmek için bir yöntem sunmaktadır. Bu katkılar, uzamsal ses reprodüksiyonundaki kritik boşlukları ele almakta ve MPAI-CAE gibi yeni medya standartlarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Future immersive media systems must support six degrees-of-freedom (6DoF) user movement to deliver realistic audiovisual experiences. While rigid spherical microphone arrays (SMAs) are standard for 3DoF spatial audio capture, extending to 6DoF reproduction requires new models and interpolation methods. This thesis presents a comprehensive framework for 6DoF audio capture and reproduction, using higher-order Ambisonics and rigid spherical microphone arrays. A key contribution of this thesis is SPWIN (Sparse Plane-Wave Interpolation), a novel method that reconstructs sound fields between microphone positions with high perceptual accuracy. The proposed system is validated through interaural coherence analysis for the objective tests and MUSHRA-based perceptual tests in head-tracked virtual reality for the subjective tests. Additionally, the thesis introduces a method for estimating sound source directivity using spherical harmonic decomposition. These contributions address critical gaps in spatial audio reproduction and support emerging standards such as MPAI-CAE.