Bilgisayar ağ güvenliği ve şifreleme
Network security and cryptography
  1. Tez No: 97754
  2. Yazar: YUSUF SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBARİZ EMİNOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Virüslerin varlığı, elektronik hat dinleme ve triklerin yapıldığı bu evrensel elektronik iletişim çağında, en etkili güvenliğe karar vermek hayati önem taşır. Bu konuyu oluşturmak için iki düşünce biraraya gelmiştir. Birincisi, bilgisayar sistemlerindeki patlama gösteren büyüme ve bunların bilgisayar ağ yoluyla birbirleri ile olan bağlantılarıdır. Bu gelişme, bilgi saklanmasında ve iletişim kurulmasında, hem düzenlemelere hem de bireylere olan ihtiyacı arttırmıştır. Verilerin ve kaynakların açığa çıkarılmasını önlemek, verinin ve mesaj lann doğruluğunu garanti etmek, sistemleri bilgisayar ağ kaynaklı saldırılardan korumak oldukça önemli bir konu olmuştur. İkincisi, şifreleme ve bilgisayar ağ güvenliği disiplinidir. Mevcut olan uygulama ve kullanımların artması, bilgisayar ağ güvencesi için risk oluşturmaktadır. Bilgisayar ağ ve haberleşme trafiğini ayakta tutan en önemli otomatik araç, belkide şifreleme ve protokol seviyesinde bireylerin birbirlerini karşılıklı olarak onaylamalarıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this age of universal electronic comminication, for the problems of viruses, electronic eavesdropping and electronic fraud, the determination of the most effective security has a vital importance. For the constitution of this subject, two considerations have been encountered. The first one is the explosive growth in computer systems and the interconnection of them via network. This improvement has increased the necessity of the people and the adjustments for the information stored and comminication. The protection from the disclosure of the data and resources, the security of the authenticity of data and messages and the protection of the systems from the network-based attacks has been a very significant concept. The second one is the diciplines of cryptography and network security have matured, leading to the develepment of practical, readily available applications to enforce network security.