Designerly ways of dealing with organizational problems
Tasarımcıların organizasyonel problemlerle başa çıkma yolları
  1. Tez No: 977545
  2. Yazar: NİMET BAŞAR KESDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
İlk ortaya çıkışında tasarım tipik olarak endüstriyel ürünlerin, grafik çözümlerin ve iç mekanların üretilmesi ile ilgilenmiştir, günümüzde ise tasarım son zamanlarda birçok farklı alanda yaygın olarak kabul gören bir inovasyon aracı haline gelmiştir. Tasarım odaklı düşünme artık problem çözümünde tasarımcı yaklaşımlarına karşılık gelen ve yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Bu araştırma organizasyonel problem çözmeye ve profesyonel endüstriyel tasarımcıların organizasyonel problemlerle nasıl başa çıktıklarına odaklanmaktadır. Organizasyonel problemleri tanımlamak ve çerçevelemek için Organizasyonel Problem Matrisi (OPM) geliştirilmiştir. Bu matris, organizasyonel problemlerin organizasyonun alt sistemleri ile ilişkisini, organizasyonel işlevler bakımından konumunu ve yönetim işlevleri açısından gerçekleşen eylemleri çözümlemek için bir araç görevi görmektedir. Tez araştırmasının iki ana aşaması vardır. Birinci aşama, 12 endüstriyel tasarımcıyla görüşülen, 44 yayınlanmış vaka çalışmasının analiz edildiği ve dört örgütsel problem anlatısı oluşturmak için 34 saatlik katılımcı gözlem çalışmasının yürütüldüğü üç basamaktan oluşmuştur. Birinci Aşama ayrıca, endüstriyel tasarımcıların aşina olduğu organizasyonel problem türlerinin açıklanmasına ve tasarımcı gibi çalışmanın üç tema altında incelenmesine öncülük etmiştir: (1) yaratıcı katalizörler, (2) bütüncül düşünürler, (3) empatik müzakereciler. İkinci aşamada, sekiz kadrolu çalışan endüstriyel tasarımcı ve sekiz tasarımcı olmayan yöneticiyle, oranizasyonel problemlere yaklaşımlarını incelemek üzere görüşmeler yapılmıştır. Bu aşamada, oluşturulan dört örgütsel anlatı bir araştırma aracı olarak kullanılmış ve bulgular, endüstriyel tasarımcıların organizasyonel problemlerle başa çıkarken sunabilecekleri benzersiz taktiksel yaklaşımları ortaya koymuştur. Bu araştırmanın bulgularının, organizasyonlardaki problem çözme faaliyetlerini destekleyecek ve tasarım ile işletme eğitimi ve uygulamaları için değerli çıkarımlar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
When first introduced to the industry, design was typically interested in producing products, industrial goods, graphic items, and interior designs; however, design has recently become a widely accepted innovation tool in various fields, and design thinking is now a widely used term that corresponds to designerly approaches to problem-solving. This research focuses on organizational problem-solving and how professional industrial designers deal with organizational problems. To define and frame organizational problems, the Organizational Problem Matrix (OPM) is developed. This serves as a tool to decipher organizational problems in terms of their relatedness to organizational subsystems, the location of organizational functions, and the action of management functions. The thesis research has two phases. Phase One consists of three research stages in which 12 industrial designers were interviewed, 44 published case studies were analyzed, and 34 hours of participant observation study were conducted to generate four organizational problem narratives. Phase One also led to the exploration of familiar types of organizational problems to industrial designers and designerly ways of working in three themes: (1) creative drivers, (2) perspective integrators, (3) empathic negotiators. In Phase Two, eight in-house industrial designers and eight non-designer managers were interviewed to explore their approaches to organizational problems. Four written organizational narratives were used as probes in this phase, and the findings reveal unique tactical approaches that industrial designers can offer when dealing with organizational problems. The findings of this research are expected to support problem-solving activities in organizations and have valuable implications for design and management education and practice.