Özel eğitim okul yöneticilerinin okul gelişimi çerçevesinde stratejik yönetim ve stratejik plan algıları
Perceptions of special education school administrators on strategic management and strategic planning within the framework of school development
  1. Tez No: 977572
  2. Yazar: HATİCE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim okulu yöneticilerinin stratejik yönetim ve stratejik planlama algılarını okul gelişimi çerçevesinde incelemektir. Araştırma, nitel bir olgu bilim çalışması olarak tasarlanmış ve araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapan 15 özel eğitim okulu yöneticisi oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde kolay ulaşılabilir örnekleme yaklaşımı tercih edilmiştir. Toplanan veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre katılımcılar, stratejik yönetim ve stratejik planlamanın okul gelişimine katkı sağladığını belirtmekte ancak aynı zamanda bu süreci genellikle“yasal zorunluluk”olarak gördüklerini ifade etmektedirler. Bilgi ve deneyim eksikliği, iş birliği ve katılımda yetersizlik, okul türüne özgü çerçeve plan eksikliği ile esnek olmayan uygulama yapıları sürecin uygulanabilirliğini zorlaştıran faktörler olarak ifade edilmektedir. Özel eğitim okul yöneticilerine göre, stratejik yönetim ve planlama süreçlerinin daha etkili yürütülebilmesi için etkili katılım ve iş birliği önemsenmelidir. Süreçlerde uzman desteği, esnek ve okula özgü planlama, finansal kaynakların artırılması, düzenli izleme mekanizmalarının kurulması temel ihtiyaçlar ve öneriler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the perceptions of special education school administrators on strategic management and strategic planning within the framework of school development. The research was designed as a qualitative phenomenological study and data were collected using a semi-structured interview technique. The study group of the research consists of 15 special education school administrators working in the central districts of Ankara. An easily accessible sampling approach was preferred in determining the study group. The collected data were analyzed using content analysis. According to the research results, the participants stated that strategic management and strategic planning contribute to school development, but they also generally see this process as a“legal obligation”. Lack of knowledge and experience, inadequacy in cooperation and participation, lack of a framework plan specific to the school type and inflexible implementation structures are stated as factors that make the applicability of the process difficult. According to special education school administrators, effective participation and cooperation should be considered important in order for strategic management and planning processes to be carried out more effectively. Expert support, flexible and school-specific planning, increasing financial resources and establishing regular monitoring mechanisms stand out as basic needs and suggestions in the processes.