Fen Laboratuvarında Algoritma Kullanımının Öğrencilerin Akademik Başarılarına, Fen Derslerine Yönelik Motivasyonlarına ve Yansıtıcı Düşünme Becerilerine Etkisinin İncelenmesi
Examining the Effect of Using Algorithms in Science Laboratory on Students' Academic Achievement, Motivation for Science Lessons and Reflective Thinking Skills
- Tez No: 977590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER ŞİMŞEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, fen laboratuvarında algoritma kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına, fen derslerine yönelik motivasyonlarına ve yansıtıcı düşünme becerilerine etkisi incelenmiştir. Çalışma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde yapılmıştır. Araştırmada, ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 7.sınıfta öğrenim gören 2 sınıf ve toplam 50 öğrenci oluşturmuştur. Deney grubunda 25, kontrol grubunda 25 öğrenci yer almaktadır. Ön test ve son test olarak, Akademik Başarı Testi, Fen Bilimlerine Yönelik Motivasyon Ölçeği ve Yansıtıcı Düşünme Becerileri Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın deney grubunda deney ve etkinlikler; algoritma ve akış şemaları oluşturularak gerçekleştirilmiş, kontrol grubunda ise algoritma ve akış şemaları oluşturulmadan yapılmıştır. On haftalık sürecin sonunda deney ve kontrol grubuna son test uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) istatistik programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; fen laboratuvarında algoritma kullanımının öğrencilerin yansıtıcı düşünme becerilerine olumlu etkisi fark edilse de bu fark istatistiki açıdan anlamlı bulunmamıştır. Akademik başarı ve fen bilimlerine yönelik motivasyonlarına olan etkisi ise deney grubunda anlamlı bir etkiye sahip olmakla beraber deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of using algorithms in science laboratory on students' academic achievement, motivation towards science courses, and reflective thinking skills were examined. The study was conducted in the second semester of the 2023-2024 academic year. The quasi-experimental design with pre-test post-test control group was used in the research. The study group consisted of 2 classes of 7th grade students and a total of 50 students. There were 25 students in the experimental group and 25 students in the control group. Academic Achievement Test, Motivation Scale for Science, and Reflective Thinking Skills Scale were applied as pre-test and post-test. In the experimental group of the study, experiments and activities were carried out by creating algorithms and flow charts, while in the control group, they were carried out without creating algorithms and flow charts. At the end of the ten-week period, a post-test was applied to the experimental and control groups. The data obtained were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) statistics program. According to the obtained results; Although the use of algorithms in the science laboratory had a positive effect on students' reflective thinking skills, this difference was not found to be statistically significant. While the effect on academic achievement and motivation towards science was significant in the experimental group, no significant difference was found between the experimental and control groups.