Görsel kortekse uygulanan anodal tDCS'nin renk algısına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of anodal tDCS applied to the visual cortex on color perception
- Tez No: 977598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇER ESKİKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, görsel korteksin V4 bölgesine tek seferlik uygulanan anodal transkraniyal doğru akım uyarımının (tDCS) renk algısı üzerindeki akut etkileri incelenmiştir. Araştırmaya 18–35 yaş aralığında sağlıklı 38 gönüllü katılmış ve katılımcılar rastgele olarak aktif ve sham gruplarına atanmıştır. Aktif gruba 1.5 mA şiddetinde 20 dakika süreyle anodal tDCS uygulanırken, sham grubu sadece kısa süreli sahte akım almıştır. Katılımcılara, ΔE (Delta E) farkları kullanılarak geliştirilen bir renk ayırt etme testi uygulanmıştır. Analizler sonucunda, aktif grupta hedef yanıt sayısında anlamlı artış, reaksiyon süresinde azalma ve kaçırılan uyaran sayısında azalma gözlenmiştir. Sham grubunda ise anlamlı bir değişiklik tespit edilmemiştir. Bulgular, anodal tDCS'nin görsel algı ve dikkat performansı üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, tDCS'nin renk algısındaki kısa süreli etkilerini ortaya koyarak, ilgili alandaki literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the acute effects of a single-session anodal transcranial direct current stimulation (tDCS) applied to the V4 region of the visual cortex on color perception. A total of 38 healthy volunteers aged between 18 and 35 participated in the study and were randomly assigned to either an active or a sham group. The active group received 1.5 mA of anodal tDCS for 20 minutes, while the sham group received only brief stimulation. Participants completed a color discrimination task based on ΔE (Delta E) color difference values. The analysis revealed a significant increase in correct responses, a decrease in reaction time, and a reduction in missed stimuli in the active group. No significant changes were observed in the sham group. These findings suggest that anodal tDCS may enhance visual perception and attentional performance. This study contributes to the literature by demonstrating the short-term effects of tDCS on color perception.