Özgül öğrenme güçlüğü tanısı olan ilkokul çağı çocuklarının çalışma belleği becerilerinin tipik gelişim gösteren akranları ile kıyaslanması
A comparison of working memory skills between primary school children diagnosed with specific learning disorder and their typically develoding peers
  1. Tez No: 977599
  2. Yazar: SALİH ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLİM AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, özgül öğrenme güçlüğü (ÖÖG) tanısı alan ilkokul çağındaki çocukların çalışma belleği performanslarını, tipik gelişim gösteren (TGG) akranlarıyla karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma grubunu, ilkokul düzeyinde öğrenim gören 30 TGG öğrenci ile 30 ÖÖG tanılı öğrenci oluşturmuştur. Katılımcıların çalışma belleği becerilerindeki güçlü ve zayıf yönlerin belirlenmesi ve düşük performans gösteren çocukların tespit edilmesi amacıyla Çalışma Belleği Ölçeği (ÇBÖ) uygulanmıştır. Dil gelişimlerinin değerlendirilmesi için ise Türkçe Okul Çağı Dil Gelişimi Testi (TODİL) kullanılmıştır. Elde edilen veriler, iki grup arasında hem çalışma belleği hem de dil alanlarında anlamlı düzeyde farklar bulunduğunu ortaya koymuştur. ÖÖG grubunun, her iki testten aldığı puanların TGG grubuna kıyasla daha düşük olduğu belirlenmiştir. Grup içi korelasyon analizleri, bellek becerileri ile dil becerileri arasında güçlü ilişkiler olduğunu göstermiştir. Cinsiyet açısından yapılan değerlendirmelerde, anlamlı fark yalnızca ÖÖG grubunun görsel bellek puanlarında görülmüştür. Ayrıca, rehabilitasyon geçmişi olan ÖÖG'li öğrencilerin ÇBÖ puanlarının, eğitim almayanlara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to compare the working memory performance of primary school children diagnosed with specific learning disorder (SLD) with that of their typically developing (TD) peers. The sample consisted of 30 TD students and 30 students diagnosed with SLD, all enrolled at the primary school level. The Working Memory Scale (WMS) was administered to identify the strengths and weaknesses in participants' working memory skills and to determine children with low performance. To assess their language development, the Turkish School-Age Language Development Test (TODİL) was used. The findings revealed statistically significant differences between the two groups in both working memory and language domains. The SLD group scored lower than the TD group on both tests. Within-group correlation analyses indicated strong associations between working memory skills and language abilities. In terms of gender, a significant difference was found only in the visual memory scores of the SLD group. Furthermore, SLD students with a history of rehabilitation education had higher Working Memory Scale scores compared to those without such education.