Tıbb-ı nebevî bağlamında“Gerçek Tıp Yitik Şifanın İzinde”kitabındaki rivayetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the hadiths in the book named“Gerçek Tip-Yitik Şifanin İzinde”in the context of tibb-i Nebewî
  1. Tez No: 977602
  2. Yazar: SEMA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
İnsan için sağlık her zaman önemini korumuş bir alandır. Bu sebeple hem tıp alanında hem din alanında çok sayıda araştırmalar yapılmış, kitaplar yazılmıştır. Hz. Peygamber'in (s.a.v) sağlığın önemi ve tedaviye yönelik hadislerini bir araya getiren ve“Tıbb-ı Nebevî”adı verilen kitaplar da bu amaçla yazılmıştır. Günümüzde Tıbb-ı Nebevî alanında adı sıkça duyulan Gerçek Tıp Yitik Şifa'nın İzinde kitabı çok sayıda hadis içermektedir. İçinde modern çağın her türlü tedavi ve ilaçlarına karşı olan görüşün ısrarla savunulduğu, sadece hadislerdeki tedavi usul ve ilaçları ile diğer alternatif yöntemlerin kabul edildiği bu kitaba ilgi gittikçe artmaktadır. Kitapta nakledilen çok sayıda âyet, çoğunlukla kaynaksız verilen hadisler, diğer Peygamberlere ait sözler, atasözleri, hikâyeler ve yine kaynaksız verilen bazı araştırma sonuçları bu kitaba karşı insanlarda güven duygusunu arttırmıştır. Yitik Şifa kitabında özellikle hadis sayısı çok fazla olduğundan kitap araştırma konusu olarak seçilmiştir. Tıbb-ı Nebevî'nin bağlayıcılığı çerçevesinde kitaptaki merfu hadisler tespit edilip, kütüb-i tis'a özelinde tahrîc çalışması ve sıhhat değerlendirmesi yapılmış, şerh kaynaklarından istifade edilerek hadisler, Yitik Şifa kitabında kullanıldığı bağlam açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health has always remained a vital concern for human beings. For this reason, numerous studies and books have been produced in both the fields of medicine and religion. Among these are works known as Tibb al-Nabawi (Prophetic Medicine), which compile the sayings (hadiths) of the Prophet Muhammad (peace be upon him) concerning health and healing. One of the contemporary books that frequently comes up in discussions related to Tibb al-Nabawi is Gerçek Tıp Yitik Şifanın İzinde, which includes a large number of hadiths. The book has been drawing increasing attention due to its insistence on rejecting all forms of modern treatments and pharmaceuticals, advocating instead for healing methods and remedies found solely in hadiths and other alternative practices. The inclusion of numerous verses from the Qur'an, mostly unsourced hadiths, sayings attributed to other Prophets, proverbs, stories, and some unsourced research results have contributed to a sense of credibility and trust among readers. Since the Yitik Şifa book contains a significant number of hadiths that have not yet been critically analyzed, it was chosen as the subject of this study. Within the framework of the authoritative status of Tibb al-Nabawi, the marfu hadiths in the book were identified, referenced specifically using the Kutub al-Tis'ah and evaluated for authenticity. Commentary sources were also consulted to analyze how these hadiths were used contextually in the Yitik Şifa book.