Bariatrik cerrahi operasyonu ve mide balonu işlemi gerçekleştiren bireylerin gastrointestinal semptomları, atıştırma alışkanlıkları ve besin alımları arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between gastrointestinal symptoms, snacking habits and nutritional intake of individuals undergoing bariatric surgery and gastric balloon procedure
  1. Tez No: 977603
  2. Yazar: YELİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MURAT GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bariatrik cerrahi ve mide balonu gerçekleştiren bireylerin gastrointestinal semptomları, atıştırma alışkanlıkları ve besin alımları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışma, Şubat–Mayıs 2025 tarihleri arasında İstanbul da bulunan özel bir kliniğe başvuran 25'i bariatrik cerrahi ve 42'si mide balonu uygulanan toplam 67 birey üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri; ''Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ)'', ''Atıştırma Davranışı Ölçeği (ADÖ)'' ve ''24 Saatlik Geriye Dönük Besin Tüketim Kaydı'' ile toplanmıştır. Katılımcıların günlük aldıkları enerji ve besin ögesi miktarları, 2022 Türkiye Beslenme Rehberi (TÜBER) önerileri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, her iki grupta da işlem sonrasında atıştırma davranışlarında azalma gözlenmiş ancak bariatrik cerrahi grubunda bu azalmanın mide balonu grubuna kıyasla anlamlı derecede daha belirgin olduğu saptanmıştır. Gastrointestinal semptomlar incelendiğinde ise, her iki yöntemin semptomları azaltmada benzer etkiye sahip olduğu görülmüştür. Besin tüketim verileri incelendiğinde; operasyon sonrası enerji, yağ ve karbonhidrat alımının anlamlı şekilde azaldığı, protein alım yüzdesinin ise arttığı görülmüştür. Mikro besin ögeleri değerlendirildiğinde ise A vitamini, E vitamini, B6 vitamini, magnezyum, demir, çinko ve bakır alımlarında bariatrik cerrahi grubunda daha belirgin azalma gözlenmiştir. Ayrıca zamanla atıştırma alışkanlıkları ile gastrointestinal semptomlar arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışma obezite tedavisinde uygulanan cerrahi ve endoskopik yöntemlerin yalnızca ağırlık kaybı sağlamadığını, aynı zamanda bireylerin yeme davranışları ve sindirim sağlığı üzerinde de önemli etkiler yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between gastrointestinal symptoms, grazing behaviors and nutrient intake in individuals who underwent bariatric surgery or intragastric balloon procedures. The study was conducted between February and May 2025 with a total of 67 individuals who applied to a private clinic in Istanbul, including 25 who underwent bariatric surgery and 42 who received an intragastric balloon procedure. Data were collected using the“Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS),”the“Grazing Behavior Scale (GBS),”and the“24-Hour Dietary Recall.”Participants' daily energy and nutrient intakes were evaluated in line with the recommendations of the 2022 Turkey Nutrition Guideline (TÜBER). According to the findings, a reduction in grazing behavior was observed in both groups after the intervention; however, this decrease was found to be significantly more pronounced in the bariatric surgery group compared to the intragastric balloon group. When gastrointestinal symptoms were evaluated, both methods were found to have a similar effect in reducing symptoms. Analysis of dietary intake data revealed a significant decrease in energy, fat, and carbohydrate consumption after the procedure, while the percentage of protein intake increased. When micronutrients were evaluated, a more pronounced tendency toward deficiency in the intake of vitamin A, vitamin E, vitamin B6, magnesium, iron, zinc and copper was observed in the bariatric surgery group. Moreover, over time, a significant relationship was observed between grazing behaviors and gastrointestinal symptoms. In conclusion, this study demonstrates that surgical and endoscopic methods used in obesity treatment not only contribute to weight loss but also have important effects on individuals' eating behaviors and digestive health.