Bazı mikrofungusların antimikrobiyal etkisi üzerinde araştırmalar
Studies on antimicrobial activity of some macrofungi
  1. Tez No: 97763
  2. Yazar: ESİN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA IŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Russula delica, Schizophyllum commune, Morchella conica, Armillaria mellea, Laetcaim deliciosus, Clitocybe geotropa ve Laetiporus sulphureus'ûn etil asetat, aseton, kloroform ve etanol ekstreleri hazırlanarak, bu ekstrelerin çeşitli test mikroorganizmalarına karşı antimikrobiyal etkileri ölçülmüştür. Çalışmada kullanılan test mikroorganizmaları aşağıda verilmiştir. Escherichia coli ATCC 11230, Bacillus subtilis ATCC 6633, Staphylococcus aureus RSKK490, Salmonella thyphimurium CCM 544, Micrococcus luteus La 2971, Micrococcus flaws, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Candida albicans ATCC 10231, Candida trophicalis RSKK 665 ve Saccharomyces carlberger RSKK 9080. Yapılan çalışma sonuçlarına göre, Russula delica, Armillaria mellea ve Clitocybe geotropa ekstrelerinin bazı Gr (+) ve Gr (-) bakteriler ile bazı mayalar üzerinde antimikrobiyal etkisinin bulunduğu saptanmıştır. Schizophyllum commune, Morchella conica, Lactarius deliciosus, Laetiporus sulphureus ekstrelerinin sadece Gr (+) ve Gr (-) bakterilere karşı antimikrobiyal etkiye sahip olduğu ancak çalışmada kullanılan mayalara karşı etkili olmadığı saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Antimikrobiyal aktivite, bazı makrofünguslar, test mikroorganizmaları.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, extracts of Russula delica, Schizophyllum commune, Morchella conica, Armillaria mellea, Lactarius deliciosus, Clitocybe geotropa, Laetiporus sulphureus were prepared with ethyl acetate, acetone, chloroform, ethanol and antimikrobial activities of these exracts were examined againts to some test microorganisms. These test microorganisims used in this study are as follows: Escherichia coli ATCC 11230, Bacillus subtilis ATCC 6633, Staphylococcus aureus RSKK 490, Salmonella thyphimuriwn CCM 544, Micrococcus luteus La 2971, Micrococcus flavus, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Candida albicans ATCC 10231, Candida trophicalis RSKK 665 and Saccharomyces carlberger RSKK 9080. As a result of this study, we have found that extracts of Russula delica,, Armillaria mellea and Clitocybe geotropa show antimicrobial activity against some Gr (+) and Gr (-) bacteria and yeasts used in this study. While Schizophyllum commune, Morchella conica, Lactarius deliciosus, Laetiporus sulphureus have antimicrobial activity against some Gr(+) and Gr(-) bacteria, they have no antimicrobial effect against to yeasts used in this study. Key Words : Antimicrobial activity, some macrofungi, test microorganisims.