Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin bacalarından çıkan gaz ve partiküllerin dağılımının modellenmesi
A Modelling of distribution gasses and particules from the stacks of Yatağan, Yeniköy and Kemerköy power plants
- Tez No: 97764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
II ÖZET YATAĞAN, YENİKÖY VE KEMERKÖY TERMİK SANTRALLERİNİN BACALARINDAN ÇIKAN GAZ VE PARTİKÜLLERİN DAĞILIMININ MODELLENMESİ ÖNER, Burçin Yüksek Lisans Tezi, Fizik Aralık, 2000 Bu çalışmada, Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy Termik Santrallerinin hava kalitesine olan etkileri modelleme yöntemi ile incelenmiştir. Termik santrallerin bacalarından atmosfere bırakılan SO2, ve NO2 gazlarının ve partiküllerin çevreye dağılımlarım belirlemek için Gaussian Huzme Modeli (GHM) kullanılmıştır. Modelleme için Industrial Source Complex-Short Term (ISC-ST) programı seçilmiş ve kirletici maddelerin 1998 yılı için aylara göre konsantrasyon değerleri elde edilmiştir. Bu değerler, Physics Analysis Workstation (PAW) ortamında grafiğe dökülerek yorumlanmış ve SO2 gazı için elde edilen sonuçlarımız 1993 yılında hazırlanan bir rapor [1] ile karşılaştmlmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT A MODELLING OF DISTRIBUTION OF GASSES AND PARTICLES FROM THE STACKTS OF YATA?AN, YENİKÖY AND KEMERKÖY THERMAL POWER PLANTS ÖNER, Burçin M. Sc. in Physics December, 2000 In this study, the effects of the Yatağan, Yeniköy and Kemerköy Thermal Power Plants to weather quality are investigated by a modelling method. Gaussian Distribution Model is used for distribution of SO2 and NO2 gasses and particles over the region. The Industrial Source Complex-Short Term (ISC-ST) computer program is executed for the modelling and the data for the concentration values are monthly obtained for 1998. Plots of the data are drawn in Physics Analysis Workstation (PAW) for and our results for SO2 gas are compered to a report [1] obtained in 1993.