Reklam kampanyası oluşum sürecinde göstergebilim açısından grafik tasarımın yeri ve önemi
The semiotic place and importance of graphic design advertisement campaigns
- Tez No: 430746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇINLA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sayısızca görsel mesaja maruz kaldığımız modern toplum düzeninde görsel bir iletiyi fark edilir ve akılda kalıcı kılan o görselin alıcıya aktarım biçimidir. Benzer ürünleri müşteri algısında iyi yada kötü yapan şüphesiz ki pazarlama stratejileridir. Bunun sonuncunda oluşturulan reklam kampanyaları ürünü istendiği düzeyde tanıtırken, piyasada belli bir süre tutundurma da sağlamaktadır. Kurumlar reklam kampanyalarını oluştururken kolay fark edilmelerini ve akılda kalıcı olmalarını önemsemektedirler. Bu yönde oluşturulan reklam kampanya sürecinde pazarlama, göstergebilim ve grafik tasarım disiplinlerinden faydalanılmaktadır. Günümüzde kurumlar pazarlama faaliyetleri kapsamında belirledikleri hedef kitlenin sosyo kültürel yapısını dikkate alarak müşteri odaklı bir pazarlama stratejisi geliştirmektedirler. Belirlenen bu strateji doğrultusunda verilen brieflere dayanılarak oluşturulan reklam kampanyası sürecinde, mesajın hedef kitleye en hızlı ve etkin biçimde aktarılması için algı ve beyin ilişkisi de ele alınmaktadır. Bu verilere dayanılarak oluşturulan ana hat doğrultusunda göstergeler belirlenmekte ve kampanyanın grafik ürünleri tasarlanmaktadır. Tüm bu veriler, özellikle reklam kampanyası oluşturma süreci ile ilişkisi gözetilerek araştırmada betimsel biçimde yer almaktadırlar. Bu verilerin ışığı doğrultusunda Coca Cola“Mutluluğa Kapak Aç”reklam kampanyası grafik tasarım ürünleri göstergebilimsel açıdan ele alınmıştır. Kampanya başlangıcı olan 2009 yılından tez bitim tarihine değin süreç, gerek uygulama sahasında, gerekse medya ve elektronik ortamlarda izlenmiş, örnekler alınmış ve incelenmiştir. Bu araştırmanın ışığında pazarlama ve göstergebilim disiplinleri ile grafik tasarımın doğru bir biçimde sentezlenip reklam kampanya oluşturma süreci yürütülebileceği düşünülmektedir. Ayrıca bu araştırmanın yardımıyla grafik tasarımcı, reklamcı, pazarlama uzmanı yetiştiren kurum ve kuruluşların bu disiplinlerin birbirleri ile olan yakın ilişkisini göz önünde bulundurarak kendi eğitim programlarını düzenleyebilecekleri düşünülmektedir. Araştırmanın mesleki katkısının yanı sıra okuyucusuna, reklam kampanyalarını sorgulaması ve satın alma kararlarını bilinçli biçimde alması konusunda farkındalık kazandırması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the modern social order, we are exposed to many visual messages and the remarkable point of these messages are its catchy and appreciable transmission. Marketing strategy determines the quality of the product according to the customers' perception. The advertising campaigns introduces the product in the best way possible and hang it on in the market for a period of time. Companies attach importance to make it catchy and appreciable while forming their advertising campaigns. While forming the advertising campaign, companies use the advantage of marketing, semiology and graphic design discipline. Today, companies form a costumer oriented marketing strategy by taking the socio-cultural structure of the audience into consideration. In the means of designated strategy, the relationship between perception and brain are taken in hand during the development of advertising campaign to make it reach the audience as fast as possible. Indicators are created by the outline which is formed by relying into the given data and then the graphical products of the campaign are designed. All of the data, specially observing its relation in the period of forming the advertising campaign, are placed descriptively in the researches. In accordance with these data, Coca Cola's“Open a Coke, open happiness!”advertising campaign's graphic design products are evaluated by semiology. From 2009, which is the campaign's beginning date, until the end of disquisition, the period is watched, examined and originated both in media and electronical environment and in marketing. It is thought that the period of creating an advertising campaign can be executed by synthesizing marketing and semiology disciplines with graphic design correctly. It is also thought that, by the help of this research, the companies which raise graphic designer, advertiser, marketing expert can create their own education program by taking into consideration the relations between these disciplines. Besides the contribution of this research to this occupation, making the customer question the advertising campaign and choose the product consciously is aimed.