Rus komutanı A. Lomakin'in raporlarından oluşan“Türkmen Örf ve Adet Hukuku”(1890-1897) adlı eserinin çevirisi ve değerlendirilmesi
Translation and evaluation of the work“Turkmen Customary Law”(1890-1897), consisting of reports by the Russian com-mander A. Lomakin
  1. Tez No: 977734
  2. Yazar: ZİYARAT SARYKMURADOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH YAKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
XIX yüzyıl, hem dünya tarihi hem de Orta Asya'nın kaderi açısından büyük dönüşümlerin yaşandığı bir dönemdir. Özellikle Çarlık Rusyası'nın güneye doğru ger-çekleştirdiği yayılmacı politikalar, Orta Asya'da bulunan Türk ve Müslüman halkların tarihini köklü bir biçimde etkilemiştir. Türkmenistan, bu geniş coğrafya içinde hem jeopolitik hem de stratejik bakım-dan özel bir konuma sahiptir. Hazar Denizi'nden Amuderya'ya kadar uzanan geniş Türkmen toprakları, sadece yerel hanlıklar arasında değil, aynı zamanda büyük güçler arasında da ilgi odağı olmuştur. Bu süreçte Türkmen halkı, 19. yüzyılın ikinci yarısın-dan itibaren Çarlık Rusyası'nın doğrudan askeri ve idari müdahalesiyle karşı karşıya kalmış; bağımsız yapısını büyük ölçüde kaybetmiştir. Bölgenin idari yapısını elinde sağlam tutmak isteyen Ruslar çeşitli görevlerde bölgeye asker, idareci, bilim insanı ve araştırmacıları göndermiştir. Trans Hazar bölgesi Rusların hakimiyetine ve çıkarlarına tabi kılınmak için as-keri ve idareci güç kullanımına geçişi işaret eden olaylar zincirinde en etkili kişilerden bir olan Aleksandr Lomakin'in yazmış olduğu raporların neticesinde oluşan“Türkmen Örf ve Adet Hukuku”adlı eseri büyük önem taşır. Bu çalışmamızda, Türkmen örf ve adet hukukunun altında yatan temel ilkelerin, normların ve değerlerin derinlemesine bir analizinin yapıldığı ve işleyiş mekanizmalarının anlatıldığı eserin Türkçe'ye çev-rilmesi ve değerlendirilmesinin yapılması Türk Kültürü ve Tarihine kazandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The 19th century was a period of major transformations in both world history and the fate of Central Asia. Tsarist Russia's expansionist policies toward the south, in particular, profoundly impacted the history of the Turkic and Muslim peoples of Cent-ral Asia. Turkmenistan holds a special position within this vast geography, both geopoli-tically and strategically. The vast Turkmen lands, stretching from the Caspian Sea to the Amu Darya River, were a focus of attention not only among local khanates but also among the great powers. During this period, from the second half of the 19th century onward, the Turkmen people faced direct military and administrative intervention by Tsarist Russia, largely losing their independence. The Russians, eager to maintain the region's administrative structure, sent soldiers, administrators, scientists, and researc-hers to the region for various missions. The work“Turkmen Customary and Traditio-nal Law,”a work based on reports written by Alexander Lomakin, one of the most inf-luential figures in the chain of events that marked the transition to the use of military and administrative force to subordinate the Trans-Caspian region to Russian domina-tion and interests, is of great importance. This work provides an in-depth analysis of the fundamental principles, norms, and values underlying Turkmen customary and tra-ditional law, and describes its operational mechanisms. The aim of this work is to translate and evaluate it into Turkish, thus contributing to Turkish culture and history.