Çocuk evleri sitesi ve çocuk evleri hizmet modellerinden yararlanan çocukların okul uyumlarının ve okula bağlılık düzeylerinin gelecek beklentisi bağlamında incelenmesi
Examining the school adjustment and school commitment levels of children benefitting from children's homes and children's homes service models within the context of future expectations
- Tez No: 977735
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 10-18 yaş arasındaki Çocuk Evleri Sitesi ve Çocuk Evleri hizmet modellerinden yaralanan çocukların okula bağlılık, okula uyum düzeylerinin gelecek beklentisi bağlamında incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların okula uyum, okula bağlılık ve gelecek beklenti düzeyleri, hizmet alınan kurum, yaş, cinsiyet ve eğitim durumu değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Kastamonu, Karabük, Zonguldak, Bartın, Sinop ve Çankırı illerinde kurum bakımı hizmetinden yararlanan 10-18 yaş aralığında toplam 391 katılımcı oluşturmaktadır. Verileri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu, Okula Uyum Ölçeği (OUÖ), Okul bağlılığı ölçeği (OBÖ) ve Ergen Gelecek Beklentisi Ölçeğinden (EGBÖ) oluşan anket formu kullanılmıştır. Yapılan araştırma çerçevesinde oluşturulan hipotezler t- testi, Anova, korelasyon ve regresyon analiz yöntemleri kullanılarak test edilmiştir. Katılımcıların, okula bağlılık, okula uyum ve gelecek beklentisi düzeyleri ile farklı demografik değişkenler arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda yararlanılan hizmet modelinin, okula bağlılık, okula uyum ve gelecek beklentisi üzerinde anlamlı farklara sahip olduğu tespit edilmiştir. Yapılan korelasyon analizinde Okula bağlılık ile gelecek beklentisi arasında ve okula uyum ile okula bağlılık arasında orta düzey pozitif bir ilişki olduğu, okula uyum ile gelecek beklentisi arasında ise düşük düzey pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hizmet alınan kurumun; okula uyum, okula bağlılık ve gelecek beklentisi üzerinde belirgin etkileri olduğu, bireylerin gelecek beklentilerinin şekillenmesi sürecinde okula uyum ve okula bağlılık düzeylerinin önemli bir rol üstlendiği görülmüştür. Bu bağlamda kurum bakımı hizmet modellerinden yararlanan bireylerin eğitim ve gelecek yaşamlarının desteklenmesi, okulda ve eğitim hayatında var olan sorunların çözümlenmesi, aile odaklı çalışmalar ile kurum bakımı süreçlerinin desteklenmesi adına okul sosyal hizmet uzmanlarının önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the school attachment and school adjustment levels of children between the ages of 10-18 who benefit from the Children's Houses Site and Children's Houses service models in the context of future expectations. The participants' school attachment, school attachment and future expectation levels were examined in terms of the institution from which the service was received, age, gender and educational status variables. The sample of the research consists of a total of 391 participants between the ages of 10-18 who benefit from institutional care services in the provinces of Kastamonu, Karabük, Zonguldak, Bartın, Sinop and Çankırı. A 4-question personal information form, School Adaptation Scale (OUÖ), School Attachment Scale (OBÖ) and Adolescent Future Expectation Scale (AEGÖ) consisting of a total of 50 questions were used to collect data. The assumptions created within the range of the research were tested with various analysis methods. It was determined that there were meaningful differences between the participants' school attachment, school adaptation and future expectation levels and different demographic variables. As a outcome of the analysis, it was determined that the service model used had significant differences on school attachment, school adaptation and future expectations. In the correlation analysis, it was concluded that there was a intermediate-level positive relationship between connecting to the school and future expectations and between school adaptation and school attachment, and a low-level positive relationship between school adaptation and future expectations. It was observed that the institution from which the service is received has significant effects on school adaptation, school attachment and future expectations, and that the levels of school adaptation and school attachment play an important role in the process of shaping individuals' future expectations. This is in context, it is thought that school social workers will make an important contribution in supporting the education and future lives of individuals who benefit from institutional care service models, solving the problems that exist in school and education life, and supporting institutional care processes with family-oriented studies.