Diatom toprağının ve bazı entomopatojenik fungusların domates güvesi tuta absoluta (meyrick) [lepidoptera: gelechiidae] larvalarına karşı toksik etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the toxic effects of the diatomaceous earth and entomopathogenic fungi against the tomato leafminer moth, tuta absoluta (meyrick) [lepidoptera: gelechiidae]
  1. Tez No: 977754
  2. Yazar: ZAINELABDIN ADAM MOHAMED ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORKUN BARIŞ KOVANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezinin amacı, kimyasal insektisitlerin çevre ve sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine alternatif olarak, diatom toprağı (DE) ile bazı entomopatojenik fungusların domates güvesi Tuta absoluta larvalarına karşı toksik etkinliğini belirlemektir. Çalışma Bursa Uludağ Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü laboratuvar ve tarla koşullarında yürütülmüştür. Araştırmada Paecilomyces fumosoroseus (Priority) ve Verticillium lecanii (Nibortem) suşları diatom toprağıyla kombinlenerek uygulanmış; ayrıca Azadirachtin (Nimbecidine) pozitif kontrol, işlem görmemiş grup ise negatif kontrol olarak kullanılmıştır. Laboratuvar denemeleri, Nibortem + DE ve Priority + DE kombinasyonlarının en yüksek larva mortalite oranlarına (%96,6 ve %93,3) 96 saat içinde ulaştığını göstermiştir. Tarla koşullarında yürütülen çalışmalarda da aynı kombinasyonların en etkili olduğu belirlenmiş; Albeni domates çeşidinde sırasıyla %93,3 ve %92,3 mortalite, UG 12406 740 çeşidinde ise %88,8 ve %77,7 mortalite oranları elde edilmiştir. Bu sonuçlar, diatom toprağı ile entomopatojenik fungusların kombinasyonunun biyolojik insektisit olarak yüksek potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden domates güvesi ile mücadelede biyolojik temelli stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Gelecekte bu kombinasyonların farklı zararlılarda da test edilmesi ve formülasyon optimizasyonlarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the toxic effects of diatomaceous earth (DE) and selected entomopathogenic fungi against the tomato leafminer Tuta absoluta (Meyrick) larvae as an environmentally friendly alternative to chemical insecticides. The study was conducted under laboratory and field conditions at Bursa Uludağ University, Department of Plant Protection. Two fungal species, Paecilomyces fumosoroseus (Priority) and Verticillium lecanii (Nibortem), were combined with DE. Azadirachtin (Nimbecidine) was used as a positive control and an untreated group as a negative control. Laboratory trials demonstrated that the combinations Nibortem + DE and Priority + DE achieved the highest larval mortality rates (96.6% and 93.3% respectively) within 96 hours. Field experiments confirmed these findings, showing that the same combinations were the most effective under natural conditions. Mortality rates reached 93.3% and 92.3% in the Albeni tomato variety, and 88.8% and 77.7% in the UG 12406 740 variety, respectively. The study reveals that combining diatomaceous earth with entomopathogenic fungi can serve as a potent bioinsecticide against T. absoluta. These findings contribute to the development of sustainable pest management strategies that minimize environmental and human health risks. Future research should focus on testing similar formulations against other pests and optimizing application techniques to enhance field efficacy.