US discourse on Iran's Nuclear Program
ABD'nin İran'ın Nükleer Programı hakkındaki söylemi
  1. Tez No: 977770
  2. Yazar: GEORGII RUDZIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Güvenlikleştirme teorisine dayanan bu çalışma, farklı ABD başkanlarının (Bush, Obama, Trump ve Biden) söylemlerinin İran'ın nükleer programına ilişkin algıyı nasıl etkilediğini incelemektedir. 2000'den 2024'e kadar olan dönemdeki kamusal konuşmalarını ve resmi belgelerini analiz eden çalışma, her yönetimin bu konuyu nasıl güvenlikleştirmeye (veya güvenlikten arındırmaya) çalıştığını ortaya koymaktadır. Çalışma, Bush ve Trump'ın İran programını acil bir tehdit olarak sunarak güvenlikleştirmeye daha yatkın olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan, Obama ve Biden diplomatik bir çözüm ve daha düşük kaygı seviyeleri arıyorlardı. Çalışma, dilin ve söylemin tehdit algısını nasıl şekillendirdiğini ve dış politikayı nasıl etkilediğini göstermekte ve uluslararası ilişkilerin dinamiklerini anlamak için güvenlikleştirme teorisinin değerini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, based on securitization theory, examines how discourse of different US presidents (Bush, Obama, Trump, and Biden) influenced a perception on Iran's nuclear program. Analyzing their public speeches and official documents from 2000 to 2024, the study reveals how each administration tried to securitize (or de-securitize) this issue. The study shows that Bush and Trump were more likely to securitize, presenting the Iranian program as an immediate threat. From the other side, Obama and Biden were looking for a diplomatic solution and reduced anxiety levels. The study demonstrates how language and rhetoric shapes threat perception and influences foreign policy, and highlights the value of securitization theory for understanding the dynamics of international relations.