Silimarin ve tannik asit kombinasyonunun anjiyogenez üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the combination of silymarin and tannic acid on angiogenesis
- Tez No: 977833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BEHZAT BURAK ESENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Doğumdan önceki dönemde başlayıp yaşlılığa kadar devam eden süreçte, hem sağlıklı canlılarda hem de çeşitli patolojik durumlarda şekillenen anjiyogenez mevcut damar sisteminden yeni kan damarlarının büyümesidir. Anjiyogenez süreci aktivatör ve inhibitör etkenlerin dengesine bağlı olan karmaşık bir süreçtir kanser gibi patolojik hastalıklarda düzensiz bir şekilde gerçekleşmekte olup hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Başta kanser olmak üzere bu hastalıkların tedavilerinde antianjiyogenik yaklaşımlar etkili olmaktadır. Yan etkilerinin düşük olması nedeni ile özellikle antianjiyogenik olarak bitkisel kaynaklı maddelerin kemoterapotik ilaçlarla kombinasyonlarına yönelik çalışmalar önem kazanmıştır. Silybum marianum'un meyvelerinden ve tohumlarından izole edilen polifenolik flavonoid olan Silimarin ile birçok farklı bitki türünde ve gıdada bulunan tanenlere ait bir gallo-tanen olan Tannik asit birçok terapotik etkisi bilinen doğal maddelerdir. Bu tez çalışmasında silimarinin, tannik asit ile farklı dozlarının kombinasyonunun anjiyogenez üzerine etkisi in vitro olarak EA.hy926 hücrelerinde SRB Sitotoksisite Testi ve Yara İyileşme Testi ile, in vivo olarak Koryoallantoyik Membran (CAM) Testi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 3,125μg/ml dozdaki Silimarinin 50 μM dozdaki Tannik asit ile kombinasyonunun güçlü bir sinerjistik etki gösterdiği, yara kapanma ve hücre migrasyonunda inhibisyon etkisinin bu kombinasyon grubunda çok güçlü olduğu görülmüştür. Çalışmamızda CAM Testi sonuçlarına göre pozitif kontrol olarak kullanılan Talidomit ile karşılaştırıldığında 1,25-2,5-5 mg/ml Silimarinin dozlarının, 5 mg/ml Tannik asit dozu ile kombine edildiğinde sinerjistik etki yaparak çok güçlü antianjiyogenik etki gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışmamızda Silimarinin Tannik asit ile kombinasyonunun sinerjistik etki yaparak güçlü antianjiyogenik gösterdiği ortaya konulmuş olup çalışmamızın sonuçlarının literatür bilgiye katkı sağlayacağı, antianjiyogenik tedavilerde yeni stratejilerin geliştirilmesi için umut vaad edici potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis, which begins before birth and continues into old age and occurs in both healthy individuals and various pathological conditions, is the growth of new blood vessels from the existing vascular system. Angiogenesis is a complex process dependent on the balance of activating and inhibitory factors. It occurs irregularly in pathological diseases such as cancer, leading to disease progression. Antiangiogenic approaches are effective in the treatment of these diseases, especially cancer. Due to their low side effects, studies on the combination of plant derived antiangiogenic substances with chemotherapeutic drugs have gained importance. Silymarin, a polyphenolic flavonoid isolated from the fruits and seeds of Silybum marianum, and Tannic acid, a gallotannin found in many different plant species and foods, are natural substances known to have numerous therapeutic effects. This thesis aimed to evaluate the effects of the combination of different doses of Silymarin with Tannic acid on angiogenesis in vitro using the SRB Cytotoxicity Test and Wound Healing Test in EA.hy926 cells, and in vivo using the Chorioallantoic Membrane (CAM) Test. In our study, the combination of 3.125 μg/ml Silymarin with 50 μM Tannic acid exhibited a strong synergistic effect, and the inhibitory effect on wound closure and cell migration was very strong in this combination group. In our study, according to the CAM test results, compared to thalidomide, which was used as a positive control, 1.25, 2.5, and 5 mg/ml Silymarin combined with 5 mg/ml Tannic acid exhibited a synergistic effect, resulting in very strong antiangiogenic effects. In conclusion, our study has shown that the combination of Silymarin and Tannic acid has a synergistic effect and shows strong antiangiogenic effects. It is thought that the results of our study will contribute to the literature and have promising potential for the development of new strategies in antiangiogenic treatments