Otizm spektrum bozukluğu olan bireylere navigasyonla konum bulma becerisinin video modelle öğretiminde artırılmış gerçeklik uygulamasının etkililiği
The effectiveness of augmented reality application in teaching location finding skill with navigation to individuals with autism spectrum disorder with video modelling
- Tez No: 977846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ORUM ÇATTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada video modelle öğretim yöntemi ile sunulan artırılmış gerçeklik (AG) uygulamasının otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan bireylere navigasyonla konum bulma becerilerinin kazandırılması üzerindeki etkililiği ile öğretimi yapılan becerilerin öğretim sona erdikten bir süre sonra sürdürülüp sürdürülmediği incelenmiştir. Ayrıca OSB olan bireyler ve bu bireylere birincil bakım veren kişilerin uygulama sürecine ilişkin algıları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 15 ile 17 yaşlarında OSB olan üç bireye navigasyonla konum bulma becerisinin öğretiminde video modelle öğretim yöntemi ile sunulan AG uygulamasının etkililiğini sınamak üzere tek denekli araştırma yöntemlerinden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmada video modelle öğretim yöntemi ile sunulan AG uygulamasının, OSB olan bireylerin navigasyonla konum bulma becerisinin kazanımında etkili bir araç olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmayla birlikte hem OSB olan bireylerin bağımsız yaşam becerilerini artırılmasına katkı sağlanmış hem de AG teknolojisi desteğinin öğretim uygulamalarındaki önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the effectiveness of the augmented reality (AR) application presented with the video modeling on the acquisition of location-finding skills with navigation by individuals with autism spectrum disorder (ASD) and whether the skills taught were maintained after a while after the end of the instruction. In addition, the perceptions of individuals with ASD and their primary caregivers about the implementation process were tried to be determined. In the study, the multiple probe model with probe between participants, one of the single-subject research methods, was used to test the effectiveness of the AR application presented with the video modeling method in teaching the skill of finding location by navigation to three individuals with ASD aged 15 and 17. The study concluded that the AR application presented with the video model teaching method is an effective tool for individuals with ASD to acquire the skill of finding a location with navigation. The study both contributed to increasing individuals' independent living skills and revealed the importance of AR technology support in teaching practices.