Çevre ve doğa eğitim okullarının toplumsal bilinçlenme ve gelişmeye katkıları: Burdur ili örneği
Contribution of environment and nature education schools to social awareness and development: The case of Burdur province
  1. Tez No: 977900
  2. Yazar: CANER TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanların yeryüzünde var olduğu günden bu yana varlığını sürdürmekte olan doğa olayları ve çevre sorunları günümüzde çok büyük sorunlara ulaşmış, çözümü zor bir hale gelmiştir. Bütün kamuoyu bu çevre sorunları için çözüm aramakta, bu çözümler için de çevre ve doğa eğitim okulları kurulmaktadır. Bu kurulan çevre ve doğa eğitim okulları ile birlikte toplum olarak bilinçlenme ve gelişme sağlanmak amaçlanmaktadır. Dünyada 1968'li yıllardan itibaren giderek artmakta olan çevre sorunları, hastalıklar ülkemizde de gün geçtikçe çoğalmaktadır. Bu sorunları en aza indirgemek için ülkemizde 1990 yılından itibaren özellikle çevre eğitimi ve çevre bilincine karşı gösterilen ilgi artmıştır. Kamuoyunun doğaya ve çevreye karşı ilgisi ve baskıları bütün siyası ve yerel kadroların çevre ve doğa eğitimlerine karşı yaklaşımını sağlamış, kamuoyu, çevreci ve doğacı gruplar baskılar yaptıkça karar veren kişi ve gruplar bu baskılardan etkilenerek, kararlarını çevre ve doğa lehinde almaya başlamışlardır. Doğa ve çevreye gösterilmekte olan duyarlılık ve olumlu tutum ancak çevre ve doğa eğitim okullarının çalışmaları, toplumsal bilinçlenme ile olacaktır.
Özet (Çeviri)
Natural phenomena and environmental problems, which have existed since the day humans existed on earth, have reached huge problems today and have become difficult to solve. The whole public is looking for solutions to these environmental problems, and environmental and nature education schools are being established for these solutions. With these established environmental and nature education schools, it is aimed to raise awareness and development as a society. Environmental problems and diseases, which have been increasing in the world since 1968, are also increasing day by day in our country. In order to minimize these problems, interest in environmental education and environmental awareness has increased in our country since 1990. The public's interest and pressure on nature and the environment has led to the approach of all political and local cadres towards environment and nature education, and as the public, environmentalist and naturist groups put pressure, decision-making individuals and groups were influenced by these pressures and began to make their decisions in favor of the environment and nature. The sensitivity and positive attitude towards nature and the environment can only be achieved of work nature education schools and environmental and social awareness.