Kombucha kültürü ile mikrobiyal selüloz üretimi, karakterizasyonu ve optimizasyonu
Production, characterization and optimization of microbial cellulose using Kombucha Culture
  1. Tez No: 977899
  2. Yazar: PINAR TAZEGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ASMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, simbiyotik bir mikroorganizma topluluğu olan kombucha kültürü kullanılarak mikrobiyal selüloz (MS) üretimi gerçekleştirilmiş, elde edilen ürünün karakterizasyonu yapılmış ve üretim koşulları optimize edilmiştir. Kombucha kültürü, çay ve şeker içeren steril bir ortamda statik fermantasyon koşullarında 14 gün süreyle inkübe edilmiştir. Fermentasyon sonunda yüzeyde oluşan mikrobiyal selüloz tabakası saflaştırılarak analizlere hazırlanmıştır. Farklı karbon kaynakları (sükroz, glukoz, mannitol) ve pH değerleri (3.0, 4.0, 5.0, 6.0, 7.0) üretim verimliliği üzerinde değerlendirilmiş ve optimum üretim koşulları belirlenmiştir. En yüksek verim glukoz içeren ve pH 5.0'de yürütülen fermentasyonlarda elde edilmiştir. Karakterizasyon çalışmaları kapsamında FTIR, SEM, XRD, DTA ve TGA analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları, üretilen mikrobiyal selülozun yapısal bütünlüğünü, kristalliğini ve termal dayanıklılığını doğrulamıştır. Bu sonuçlar, kombucha kültürünün mikrobiyal selüloz üretiminde etkili bir biyolojik ajan olduğunu ve üretim veriminin çevresel koşulların optimizasyonu ile artırılabileceğini göstermektedir. Ayrıca, elde edilen mikrobiyal selülozun yapısal özellikleri, ileri düzey biyomalzeme uygulamaları için umut vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, microbial cellulose (MC) was produced using kombucha culture, a symbiotic consortium of microorganisms. The resulting biopolymer was characterized, and the production conditions were optimized. The kombucha culture was incubated in a sterilized tea and sucrose medium under static fermentation conditions for 14 days. At the end of the fermentation period, the cellulose pellicle formed on the surface was harvested, purified, and subjected to analytical evaluations. Various carbon sources (sucrose, glucose, mannitol) and pH levels (3.0, 4.0, 5.0, 6.0, 7.0) were tested to determine their effect on production efficiency. The highest yield was achieved at pH 5.0 and using sucrose as the carbon source. Characterization of the obtained microbial cellulose was performed using FTIR, SEM, XRD, DTA and TGA analyses. The results confirmed the structural integrity, crystallinity, and thermal stability of the cellulose samples. Overall, the findings demonstrate that kombucha culture is an effective biological agent for microbial cellulose production. Moreover, optimizing environmental conditions can significantly improve production efficiency. The obtained microbial cellulose possesses promising structural features for advanced biomaterial applications.