Yeniden kurmacılığın günümüz eğitim sistemine yansımaları
The reflections of re-fictioning on today's education system
- Tez No: 977938
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇALDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, yeniden kurmacılık eğitim felsefesi kapsamında ele alınmış ve bu yaklaşımın günümüz eğitim sistemlerine etkisi incelenmiştir. Yeniden kurmacılık, bireylerin eğitim yoluyla toplumsal sorunlara çözüm üretmesini, eleştirel düşünme becerisi kazanmasını ve aktif yurttaşlar olarak toplumun dönüşümüne katkı sunmasını amaçlayan çağdaş bir yaklaşımdır. Tezin ilk bölümünde felsefe ve eğitim arasındaki ilişki açıklanmış, ikinci bölümde eğitim felsefesinin kuramsal temellerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise özellikle John Dewey ve Theodore Brameld'in görüşlerinden hareketle yeniden kurmacılık detaylı biçimde incelenerek bu yaklaşımın eğitim sistemlerine ve günümüzdeki uygulamalara etkileri tartışılmıştır. Yeniden kurmacılığın temelinde yer alan öğrenci merkezli eğitim, yansıtıcı düşünme, demokratik okul modelleri ve toplumsal sorumluluk bilinci gibi kavramlar, çağdaş eğitim politikalarının şekillendirilmesinde etkili olmaktadır. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli de bu yaklaşım doğrultusunda değerlendirilebilir. Dolayısıyla, yeniden kurmacılık yaklaşımının günümüz eğitim politikaları ile nasıl örtüştüğünü ortaya koymakta ve bu yaklaşımın eğitimde kaliteyi artırıcı potansiyeline dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines reconstructionism within the scope of educational philosophy and examines its impact on contemporary educational systems. Reconstructionism is a contemporary approach that aims to empower individuals to address social problems through education, acquire critical thinking skills, and contribute to the transformation of society as active citizens. The first part of the thesis explains the relationship between philosophy and education, while the second part addresses the theoretical foundations of educational philosophy. The third part examines reconstructionism in detail, drawing particularly on the views of John Dewey and Theodore Brameld, and discusses its impact on educational systems and current practices. Concepts such as student-centered education, reflective thinking, democratic school models, and a sense of social responsibility, which underline reconstructionism, are influential in shaping contemporary educational policies. The Turkish Century Maarif Model can be considered within this framework. Therefore, it demonstrates how reconstructionism aligns with contemporary educational policies and highlights its potential to enhance quality in education.