Toplam kalite yönetimi ve motivasyon ağırlıklı bir uygulama
  1. Tez No: 87503
  2. Yazar: KADRİ PAMUKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÜRETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
177 ÖZET Günümüz sanayi ve ticaret dünyasını tek bir kelime ile ifade etmek gerekirse, bu kelimenin rekabet olduğunu söylemek çok isabetli olur. Bilindiği üzere, yirminci yüzyılın ikinci yarısında yeni bir döneme girilmiştir. Bu dönemin temel özellikleri;“globalleşme”ve“imhacı rekabet”kavramları ile tanımlanmaktadır. Korumacılığın büyük ölçüde kalkması, gümrük oranlarının azalması, yabancı sermayeye geniş olanaklarının tanınması ve diğer pek çok gelişim, güçlü ve dinamik kuruluşların sınır ötelerine çok daha kolayca erişmelerine fırsat vermiştir. Bu perspektiften bakıldığında, globalleşme geniş bir ekonomik yayılma anlamına gelmektedir. Globalleşmenin en belirgin sonucu rekabetin sertleşmesidir. Ekonomik sınırların ortadan kaldırılması ile birçok kuruluş, öteden beri sahip oldukları pazarda yeni ve güçlü rakiplerle karşılaşmıştır. Artık, kolaycılığın yerini mücadele almıştır. Bu ekonomik süreçte, örgütlerin birbirleriyle olan rekabeti hızlanmış, örgütlerde zaman kullanımı ve değişim süreci başlı başına stratejik faktörler haline gelmiştir. Artık, sadece ulusal değil dünya rekabeti de söz konusudur. Bunu da başarabilmek için, örgütlerin bünyesinde her alanda rekabet ve rekabetçiliğe olan yaklaşımları ciddi bir revizyona tabi tutmak gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, rekabet ve rekabetçilik temel ilkesi üzerine inşa edilmemiş örgütler, göreceli olarak gerilemeye hatta çökmeye mahkumdur. Bu yarışta rekabet edebilmek ve hatta rekabette öne geçmek çabası, örgütleri yeni arayışlara, yeni yöntemleri uygulamaya zorlamıştır. Toplam Kalite Yönetimi anlayışı, bu rekabet ortamına ve yarışına hazırlanmak için yapılan bu çalışmaların sonucudur.178 Örgütler açısından, kalitenin yükseltilmesi yoluyla rekabet gücünü artırmanın çağdaş bir yönetim biçimi olan, Toplam Kalite'nin temelinde insan düşüncesine saygı ve güven ile sürekli bir gelişme ve değişme anlayışı yatmaktadır. Bu yaklaşım, çalışanları ön plana alan ve başarının, çalışanların başarısından kaynaklandığını misyon olarak kabul eden bir yönetim biçimidir. Örgütlerde, Toplam Kalite Yönetimi stratejisini geliştirmek için yönetim anlayışında yenilik olarak tanımlanabilecek müşteri odaklılık, sürekli gelişme, katılımcılık ve toplumsal sorumluluk kavramlarının bir bütün olarak benimsenip, gerçekleştirilmesi gerekir. Bu süreç, sürekli değişim gösteren piyasa taleplerinin anında belirlenerek karşılanmasını gerekli kılan bir stratejiyi kapsar. Bunun için işletmelerde gerekli mekanizmalar kurulmalı, yönetimden tasarıma dek her birim bu yaklaşıma katkıda bulunmalıdır. Diğer bir ifadeyle, kaliteye ulaşma, işletmenin tüm kuruluş ve işleyiş sistemlerinde bir yenilenme ve yeniden yapılanma ile gerçekleşir. İnsan unsurunu tüm faaliyetlerde odak noktası yaparak müşteri beklentilerini karşılamayı hatta aşmayı hedefleyen Toplam Kalite Yönetimi sürecinde başarılı olmak için, değişimin gerekliliğine yürekten bağlı olunmalı, uzun dönemli hedeflere ağırlık verilmeli, bilimsel sonuçlardan yararlanılmalı ve sonuçta; kalite bir yaşam biçimi olarak benimsenmelidir.
Özet (Çeviri)
179 SUMMARY If the world of today's industry and trade is to be defined by a singe word, it is correct to say that this word is competition. As we know, second half of the 20th century is a new era. The basic characteristics of this era is described by“globalization”and“destructive competition”. Custodianship and customs rates give many possibilities to the foreign capital and their decrease gives the opportunity to the big and dynamic organizations for crossing out of the country boundaries. When looked through this perspective, globalization means a broad economical expansion. The major result of the globalization is the increase in the competition. After elimination of the economical boundaries, a number of organizations encountered with the new and powerful competitors in the market they dominate. From that time on, taking the easy way out has been replaced by struggling. During this process, the competition between organizations has increased, time utilization and period of change process have become strategic factors. Now, not only a national but also a global competition is to be handled. In order to be successful in this competition, the organizations should revise seriously their approaches to the principle of the competition in every field. The fact is that, the organizations that are not built on the competition are obliged to go back even to go down. The struggle to compete in this race and even to become a leader, forced organizations to the new methods. The approach of total quality management, is the result of the activities carried out to prepare organization for this competitive environment and race.180 Total quality is a modern management approach to increase the computing power by increasing the quality of the organizations and it is based upon the respect to and trust in the human idea as well as the approach for a lasting development and change. This approach is a management style which puts the workers in foreground and accepts that the success results from the workers' success. In organizations, in order to develop the total quality management strategy, it is required that the concepts of customer orientation, lasting development, participation and public responsibility should be accepted as a whole. This period covers a strategy which requires to determination and meeting the changing marketing requests in time. Therefore, in organizations, the required mechanisms should be set up and each unit from the management to the design should contribute to this approach. In other words, reaching the quality is realized renewing and restructuring in all units and operating systems of the organization. In order to be successful in the total quality management which aims at meeting and even overriding the customer requirements by focusing to the human factor in all activities, one has to believe in the necessity of change, one has to give much importance to the long term goals, one has to profit from the scientific results and finally the quality should be accepted as a style of life. "jösssa