Dijital ikiz teknolojisi kullanılarak yağış kaynaklı sel riskinin analizi ve karar destek sistemi önerisi
Analysis of pluvial flood risk using digital twin technology and proposal of a decision support system
  1. Tez No: 977944
  2. Yazar: FULYA YILDIRIMKARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle son yıllarda yağışların şiddeti ve sıklığı artmıştır. Hızlı kentleşme nedeniyle şehirler ve yerleşim alanları ani su baskınları gibi afetlere karşı daha savunmasız hale gelmiştir. Yağmur suyu yönetiminin yetersiz kaldığı durumlarda altyapı sistemleri büyük ölçüde zarar görmekte, can ve mal kaybının yaşanmaktadır. Şehir yaşamında afet yönetimi sürecinde karşılaşılan sorunların çözümü için farklı teknolojilerden faydalanılır. Dijital ikiz teknolojisi, karmaşık fiziksel yapıların sanal ortamda simülasyonunu sağlayarak çözüm üretmeye yardımcı olur. Dış dünyadan alınan verilerin analizi ile fiziksel dünyada değişik yapmadan çeşitli senaryoları test etme fırsatı sağlar. Eylemlerin muhtemel sonuçlarını hesaplayarak veriye dayalı karar verme sürecini güçlendirir. Şehir yapısı gibi birbirini etkileyen çok etmenli sistemlerde, afet yönetimi gibi detaylı süreçlerin yürütülmesi dijital ikiz teknolojisiyle daha verimli ve kolay yönetilen bir süreç haline gelecektir. Bu tez çalışmasında, dijital ikiz teknolojisi kullanılarak kampüs ölçeğinde sel riski analizi gerçekleştirilmiştir. Fiziksel çevrenin sanal bir modeli oluşturulmuş ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile desteklenerek sel riskine karşı duyarlı bölgeler belirlenmiştir. ArcGIS Pro yazılımı kullanılarak yüzey akışı, akış yönü, akış birikimi ve geçirgenlik gibi katmanlar analiz edilmiş; mevcut drenaj altyapısının etkinliği değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda riskli alanlara ilişkin mekânsal analizler yapılarak karar vericilerin hem acil müdahale süreçlerinde hem de uzun vadeli altyapı planlamalarında kullanabileceği bir karar destek mekanizması geliştirilmiştir. Bu yaklaşımla benzer ölçekteki alanlarda sel riski yönetimine yönelik uygulanabilir bir model sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, due to global warming and climate change, both the intensity and frequency of heavy rainfall have increased. Rapid urbanization has made cities and residential areas more vulnerable to sudden floods and similar disasters. In cases where stormwater management is inadequate, infrastructure systems suffer significant damage, resulting in loss of life and property. To address the challenges encountered in urban disaster management, various technologies are utilized. Digital twin technology assists in generating solutions by enabling the simulation of complex physical structures in a virtual environment. By analyzing data collected from the external world, it allows for the testing of different scenarios without making changes to the physical world. It strengthens data-driven decision-making processes by estimating the potential outcomes of actions. In multi-factor systems like urban structures, the execution of complex processes such as disaster management becomes more efficient and manageable with digital twin technology. In this thesis study, flood risk analysis at the campus scale was carried out using digital twin technology. A virtual model of the physical environment was created and supported by Geographic Information Systems (GIS) to identify areas vulnerable to flood risk. Using ArcGIS Pro software, layers such as surface runoff, flow direction, flow accumulation, and permeability were analyzed, and the effectiveness of the existing drainage infrastructure was evaluated. As a result of this study, spatial analyses of high-risk areas were conducted, and a decision support mechanism was developed to assist decision- makers in both emergency response processes and long-term infrastructure planning. This approach aims to offer an applicable model for flood risk management in similar-scale areas.