Cumhuriyet Senatosu Mersin senatörleri (1961-1980)
Republic Senate Mersin senaters (1961-1980)
- Tez No: 977981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL GÖRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma 1961-1980 yılları arasında görev alan Cumhuriyet Senatosundaki Mersin senatörlerinin siyasi, iktisadi ve sosyal faaliyetlerini konu edinmiştir. 1961-1980 yılları arasında Mersin ilini senatoda dört isim temsil ederek yasama faaliyetlerine katılmıştır. Cumhuriyet Senatosunda Mersin'i temsil eden üyeler genel seçimle gelen üyelerden oluşmuştur. Senatoda Mersin'i; Hasan Cavit Tevfik Okyayuz, Talip Özdolay, Lütfi İbrahim Bilgen, İsmail Çataloğlu temsil etmiştir. Çalışmamızın ana konusunu da bu senatörlerin 1961-1980 yılları arasındaki faaliyetlerinin ele alınması oluşturmaktadır. Senatörler ülke geneli ve il bazında meclis faaliyetleri yürütmüştür. Bu çalışmada senatörlerin yürütmüş olduğu faaliyetlerin Türkiye'nin sosyo-ekonomik kalkınmasındaki etkileri ortaya konmuştur. 23 Aralık 1876'da kabul edilen Kanun-i Esasi ile Osmanlı Devleti'nde siyasi yaşama çift meclis sistemi dahil edilmiştir. Cumhuriyet dönemin de Türkiye'de 1921 ve 1924 anayasalarında tek meclis sistemi kabul edilmiştir. 1945 yılı da çok partili yaşama geçilmiştir. Çok partili yaşamla birlikte çift meclis tartışmaları mecliste yeniden gündeme gelmiştir. 1950 seçimlerini kazanarak iktidara gelen Demokrat Parti 1960'a kadar ülkeyi yönetmiştir. Demokrat Parti iktidarı 27 Mayıs 1960 askeri darbesiyle yıkılmıştır. 9 Temmuz 1961 tarihinde yapılan referandumla beraber 1961 anayasası oluşturulmuştur. 1961 anayasasıyla beraber çift meclis TBMM'de üst meclis sıfatıyla kabul edilmiştir. 1961 anayasasına göre TBMM; Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosundan oluşmuştur. Bu iki meclisin yapısı birbirinden farklı olmakla beraber, Cumhuriyet Senatosunun kurulmasının esas amacı denetleme ve denge unsuru olarak azınlığın çoğunluğa karşı korunmasıdır. Senatoda Mersin'i genel oyla seçilen üyeler temsil etmiştir. Bu çalışma hazırlanırken TBMM Arşivi, Cumhuriyet Senatosu Tutanak Dergisi, Millet Meclisi Tutanak Dergisi ve Millet Meclisi Birleşik Toplantı Dergisi incelenmiştir. Konu ile ilgili kitap, makale ve tezler ayrıca 1961-1980 yıllarını kapsayan resmi ve özel gazeteler incelenmiştir. Senatörlerin biyografileri, tercüme-i hal evrakları ve seçim mazbataları çalışmanın ana kaynaklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, prepared as a master's thesis, examines the political, economic, and social activities of the Mersin senators who served in the Republican Senate between 1961 and 1980. Between 1961 and 1980, four individuals represented the province of Mersin in the Senate and participated in legislative activities. The members representing Mersin in the Republican Senate were elected through general elections. Mersin was represented in the Senate by Hasan Cavit Tevfik Okyayuz, Talip Özdolay, Lütfi İbrahim Bilgen, and İsmail Çataloğlu. The main focus of our study is the evaluation of the activities of these senators between the years 1961 and 1980. The senators carried out parliamentary activities both at the national level and on a provincial basis. This study highlights the impact of the senators' activities on Turkiye's socio-economic development. Upon the adoption of the Kanun-i Esasi on December 23, 1876, a bicameral system was incorporated into the political life of the Ottoman Empire. During the Republican era, a unicameral system was adopted in the 1921 and 1924 constitutions of Turkey. The country switched to a multi-party system in 1945. With the advent of multi-party politics, debates concerning a bicameral legislature once again emerged within the parliament. Up until 1960, the Democratic Party, which came to power by winning the 1950 elections, governed the nation. On May 27, 1960, the Democratic Party's rule was overthrown by the military coup. The 1961 constitution was established with the referendum held on July 9, 1961. With the 1961 constitution, the bicameral system was introduced, and the Senate was recognized as the upper chamber of the Turkish Grand National Assembly (TBMM). According to the 1961 constitution, the Grand National Assembly of Turkey consisted of the National Assembly and the Senate of the Republic. Although the structures of these two assemblies were different, the main purpose of establishing the Senate of the Republic was to protect the minority against the majority as a supervisory and balancing element. Mersin was represented in the Senate by members elected by general vote. While preparing this study, the Grand National Assembly Archive, the Republic Senate Minutes Journal, the National Assembly Minutes Journal, and the National Assembly Joint Meeting Journal were examined. Books, articles, and theses related to the subject, as well as official and private newspapers covering the years 1961-1980, were also examined. The biographies of senators, their personal records, and election certificates constitute the main sources of this study.