Oyunlaştırma yoluyla güvenlik kültürü kazandırma: Pilot uygulamaya yönelik eğitmen görüşleri
Achievement of security culture through gamification: Trainer opinions on pilot application
- Tez No: 978003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE KAŞARCI HAKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ZEHRA SALIKUTLUK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, oyunlaştırma yöntemi aracılığıyla okul öncesi 3–6 yaş grubu çocuklarda güvenlik kültürü farkındalığını artırmaya yönelik öğretmen görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırma, tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Yuvam İstanbul kreşlerinde görev yapan okul öncesi öğretmenleri, örneklemini ise gönüllü katılım gösteren 235 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”ve“3–6 Yaş Grubu Çocuklarda Oyunlaştırma ile Güvenlik Kültürü Oluşumu Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS-28 programı kullanılarak frekans ve yüzde analizleri, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar t testi ve ANOVA ile analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin oyunlaştırma yönteminin 3–6 yaş grubu çocuklarda güvenlik kültürü oluşturma sürecinde etkili olduğuna yüksek düzeyde katıldıklarını göstermektedir. Demografik değişkenler açısından incelendiğinde; medeni durum, öğrenim durumu ve gelir durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak 31–35 yaş ve 36–40 yaş grubundaki öğretmenlerin puan ortalamaları, 25 yaş ve altındaki öğretmenlerden anlamlı düzeyde yüksektir. Benzer şekilde, 11 yıl ve üzeri mesleki kıdeme sahip öğretmenlerin puan ortalamaları, 0–5 yıl ve 6–10 yıl aralığında kıdeme sahip öğretmenlerden anlamlı düzeyde yüksektir. Araştırma sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, öğretmen algıları oyunlaştırma temelli etkinliklerin çocukların güvenlik kavramlarını anlamalarını, riskli durumları tanımalarını ve güvenli tercihler yapmalarını desteklediğine işaret etmektedir. Bu bulgular, oyunlaştırmanın yalnızca eğlenceli bir etkinlik değil, aynı zamanda güvenlik bilincini geliştiren ve yaşam becerilerinin kazanımını destekleyen etkili bir öğretim stratejisi olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, çocuk düzeyindeki davranışsal kazanımların nesnel ve uzun vadeli ölçümlerinin yapılması, yöntemin kalıcı etkilerinin ortaya konması açısından gelecekteki araştırmalar için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine preschool teachers' opinions on enhancing safety culture awareness in children aged 3–6 through the use of gamification. The research was designed using a survey model. The study population consisted of preschool teachers working in Yuvam İstanbul preschools affiliated with the Istanbul Metropolitan Municipality, while the sample comprised 235 volunteer teachers. Data were collected through a“Personal Information Form”and the“Gamification-Based Safety Culture Formation Scale for Children Aged 3–6.”The data were analyzed using SPSS-28 through frequency and percentage analysis, descriptive statistics, independent samples t-tests, and ANOVA. Findings indicated that teachers strongly agreed that the gamification method is effective in forming a safety culture among children aged 3–6. In terms of demographic variables, no significant differences were found regarding marital status, educational background, or income level. However, teachers aged 31–35 and 36–40 scored significantly higher than those aged 25 and below. Similarly, teachers with 11 or more years of professional experience scored significantly higher than those with 0–5 years or 6–10 years of experience. Overall, teachers' perceptions suggest that gamification-based activities support children's understanding of safety concepts, recognition of risky situations, and ability to make safe choices. These findings indicate that gamification is not only an enjoyable activity but also an effective instructional strategy that fosters safety awareness and supports the development of life skills. However, objective and long-term measurements of behavioral gains at the child level are necessary in future research to determine the lasting impact of the method.