Konuşma sesi bozukluğunda kullanılan terapi tekniklerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of therapy techniques used in speech sound disorder
- Tez No: 978042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı: Konuşma sesi bozukluğunda kullanılan terapi yaklaşımlarının Ana kelime dağarcığı terapisi, Döngüsel yaklaşım terapisi, Minimal ve Maksimal karşıtlık terapisi (core vocabulary, cycles approach, minimal and maximal pair) etkinliğinin karşılaştırılıp alana katkıda bulunarak hangi terapi yaklaşımının daha başarı sağladığını saptamaktır. Çalışmanın katılımcı grubu 4;0-6;0 yaş arası konuşma sesi bozukluğu olan (12 kız, 24 erkek) toplam 36 çocuktan oluşmaktadır. Katılımcılar 3 gruba ayrılıp her gruptaki 12 çocuğa farklı terapi programı uygulanmıştır. Değerlendirmede Sesletim ve Sesbilgisi Testi (SST) ve Tutarsızlık Değerlendirmesi kullanılmıştır. Çalışmaya katılacak çocukların benzer konuşma sesi özellikleri göstermesi hedeflenilmiştir. Tüm katılımcılara dil temelli terapi yaklaşımları uygulanılmıştır Çalışmanın istatistiksel analizinde sayısal veriler ortanca (M), 1. Çeyreklik, 3. Çeyreklik, Minimum ve Maksimum istatistikleri ile özetlendi. Terapi sonrası anlaşılırlık yüzdesi bakımından grup dağılımları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0,001). Farklılığın kaynağını belirlemek için yapılan Post-Hoc testi bulgularına göre Core Vocabulary grubu dağılımı (minimum 32'den maksimum 76'ya ve ortanca=55) Minimal ve Maximal grup dağılımından (minimum 52'den maksimum 100'e ve ortanca=84) istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu. Cycles Aproach grubu dağılımı (minimum 40'den maksimum 100'e ve ortanca=68) ile diğer iki grup dağılımı arası fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05) Bu çalışma, konuşma sesi bozukluğu olan çocuklarda farklı terapi yöntemlerinin etkililiğini karşılaştırıp değerlendiren önemli bir araştırma olarak dikkat çekmektedir. Bulgular, her bir yöntemin çocukların konuşma becerilerini geliştirmede anlamlı katkılar sağladığını ortaya koyarken, terapi öncesi ve sonrası anlaşılırlık ve başarı yüzdesi açısından belirgin farklılıkları da vurgulamaktadır. Minimal ve Maximal terapi yaklaşımı ülkemizde terapistler arasında fazlaca tercih edilmektedir. Bu çalışmanın sonuçları da bu terapi yaklaşımının daha faydalı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effectiveness of therapy approaches used in speech sound disorders, specifically Core Vocabulary Therapy, Cycles Approach Therapy, and Minimal and Maximal Opposition Therapy, and to determine which therapy approach yields better results, contributing to the field. The study's participant group consists of 36 children aged between 4;0 and 6;0 with speech sound disorders (12 girls and 24 boys). Participants were divided into three groups, and a different therapy program was implemented for each group of 12 children. The Articulation and Phonology Test (APT) and the Inconsistency Assessment were used for evaluation. It was ensured that the children participating in the study exhibited similar speech sound characteristics. All participants received language-based therapy approaches. For the statistical analysis of the study, numerical data were summarized using median (M), 1st quartile, 3rd quartile, minimum, and maximum statistics. When comparing group distributions in terms of post therapy intelligibility percentages, a statistically significant difference was found (p=0.001). According to the findings of the Post-Hoc test conducted to determine the source of the difference, the distribution of the Core Vocabulary group (minimum 32, maximum 76, median=55) was statistically significantly lower than that of the Minimal and Maximal group (minimum 52, maximum 100, median=84). The distribution of the Cycles Approach group (minimum 40, maximum 100, median=68) did not show a statistically significant difference when compared to the other two groups (p>0.05). This study stands out as an important research effort that evaluates and compares the effectiveness of different therapy methods in children with speech sound disorders. The findings demonstrate that each method provides significant contributions to improving children's speech skills while highlighting notable differences in intelligibility and success rates before and after therapy. Minimal and Maximal Opposition Therapy is widely preferred among therapists in our country. The results of this study also indicate that this therapy approach is more beneficial.