Karaciğer biyopsisi yapılmış hastaların ön tanı ve sontanılarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of preliminary and final diagnoses ofpatients who had liver biopsy
  1. Tez No: 888376
  2. Yazar: YUNUS EMRE DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YASEMİN BALABAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Karaciğer patolojilerinin değerlendirilmesinde gün geçtikçe invazif olmayan testlerin daha da yaygın olarak kullanılmasına rağmen karaciğer biyopsisi, karaciğer hastalıklarının teşhisinde önemli bir role sahip olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, yapılmış karaciğer biyopsilerinin geriye dönük olarak ön tanı-son tanı ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca önemli bir 3. basamak referans merkezi olan hastanemizdeki demografik veriler incelenerek, ülkemizde karaciğer hastalığı etiyolojileri ve biyopsi endikasyonlarındaki değişim eğilimlerinin saptanması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1 Ocak 2000 ve 31 Mart 2022 tarihleri arasında benign hastalıklar için yapılmış perkutan karaciğer biyopsileri (PKB), retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 1533 hasta (%52 (n: 789) kadın ve %48 (n:744) erkek) dahil edildi. Hastaların biyopsi yaş ortalaması 43 yıl ve hastaların %11 (n:121)'i sirotik idi. Hastaların %7 (n:102)'sinde birden çok kez (2-4) PKB tekrarlanmıştı ve bunun için en sık neden (%63) hastalık aktivitesini ve tedavi yanıtını değerlendirme idi. 28 hastada PKB yetersiz kabul edildi ve bu biyopsilerde portal ortanca alan sayısı 1 (0-4) idi. En sık biyopsi endikasyonu (%53,3), karaciğer fonksiyon testlerinde yükseklik olmasıydı. Bunu sırasıyla fibrozis ve siroz açısından değerlendirme (%40,9), tedavi yanıtının değerlendirmesi (%2,7) ve izole hepatomegali etiyolojisi araştırması (%1,6) izliyordu. Hastaların karaciğer biyopsilerinin patolojik değerlendirilmesinde en sık tanı, %38,6 (n:591) oranında kronik HBV enfeksiyonuydu. Diğer patolojilerin sıklığı ise %11,5 (n:176) kronik HCV enfeksiyonu, %8,5 (n:130) metabolik bozukluk ilişkili steatohepatit (MASH), %7,7 (n:118) otoimmun hepatit (OİH) ve %4,2 (n: 64) primer biliyer kolanjit (PBK) idi. PKB'nde özgün olmayan bulgular %19,1 (n: 293) oranında saptandı. PKB yapılmış hastaların %77'sinde klinik ön tanı ile PKB sonrası konulan tanı uyumlu idi. 6 Hastaların %11(n:170) klinik ön tanı koyulamamıştı. Bu hastaların %6 (n:10)'sı PKB ile tanı alırken 6 (%0,3) hastaya ise patoloji ile ek tanılar koyuldu. Çalışma 2000-2011 ve 2012-2022 olarak eşit zaman aralığına ayrılarak tekrar incelendiğinde patoloji tanılarında kronik HBV oranında değişme olmadı. (%38 ve %38,8; p:0,749).
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Although non-invasive tests are increasingly used in the evaluation of liver pathologies, liver biopsy continues to have an important role in the diagnosis of liver diseases. This study aimed to retrospectively examine the corelation between preliminary diagnosis of patients and final diagnosis after liver biopsies. In addition, by examining the demographic data in our hospital, which is an important tertiary reference center, it was aimed to determine the changing trends in liver disease etiologies and biopsy indications in our country. Materials and Methods: The study retrospectively evaluated percutanous liver biopsies (PLB) performed for benign diseases at Hacettepe University Faculty of Medicine between January 1, 2000 and March 31, 2022. Results: A total of 1533 patients (52%(n: 789) female and 48% (n:744) male) were included in the study. The average biopsy age of the patients was 43 years and 11% (n:121) were cirrhotic. Liver biopsy was repeated more than once (2-4) in 102 (7%) of the patients with the most frequent indication of evaluating disease activity and treatment response (63%). PLB was considered insufficient in 28 patients that had 1(0-4) median number of portal areas in their biopsies. The most common indication for biopsy was elevation in liver enzymes (53.3%) that respectively followed by evaluation for fibrosis and cirrhosis (40.9%), evaluation of treatment response (2.7%), and investigation of isolated hepatomegaly (1.6%). The most common pathology diagnosis was chronic HBV infection 38.6% (n: 591). The frequency of other pathologies were 11.5% (n:176) chronic HCV infection, 8.5% (n:130) metabolic disorder-associated steatohepatitis (MASH), 7.7% (n:118) autoimmune hepatitis (AIH) and %4,2 (n: 64) primary biliary cholangitis. Nonspesific findings were detected in 19,1% (n:293) of liver biopsy. The clinical preliminary diagnosis was compatible with the diagnosis received after liver biopsy in 77% of the patients. A preliminary clinical diagnosis could not be made in 11% (n:170) of the patients. 8 While 6% (n:10) of these patients were diagnosed with PLB, 6 (0.3%) patients were diagnosed with additional diagnoses by pathology. When the evaluation was done as two equal periods, namely 2000-2011 and 2012- 2022, there was no change in the rate of chronic HBV (38% and 38.8%; p:0,749).