Nick Park as an animation auteur: A visual and narrative motif analysis of Wallace & Gromit, Chicken Run, and Shaun the Sheep Movie
Bir animasyon Auteur'ü olarak Nick Park: Wallace & Gromit, Chicken Run ve Shaun the Sheep Movie üzerinden görsel ve anlatsal motif analizi
  1. Tez No: 978106
  2. Yazar: ÖZÜM NAZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM CEM BÖLÜKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Animasyon Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Nick Park'ın Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005), Chicken Run (2000) ve Shaun the Sheep Movie (2015) adlı filmlerini analiz etmektedir. Auteur kuramı, geleneksel olarak canlı aksiyon filmlerinin ve bireysel yaratıcı kontrolün eleştirisinde uygulanagelmiştir; oysa animasyon, doğası gereği kolektif üretim sistemleri içinde işler. Bu durum, bir animasyon yönetmeninin kendine özgü yaratıcı sesini korumasını zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte, bu zorluğa rağmen kişisel üslubunu korumayı başaran biri de Nick Park'tır. Andrew Sarris'in üç katmanlı auteur kuramı çerçevesine dayanarak, bu tez, Park'ın yönetmenlik kimliğinin ortak üretim bağlamında filmleri boyunca nasıl ortaya çıktığını incelemektedir. Park'ın yaratıcı katkıları, animasyonda auteurlük üzerine yürütülen daha geniş bir tartışma bağlamında konumlandırılmaktadır. Bulgular, Nick Park'ın iş birliğine dayalı bir sistem içinde yalnızca görsel estetikte değil, aynı zamanda anlatılarının duygusal tonu ve ideolojik alt metninde de kişisel vizyonunu ortaya koyan bir animasyon auteur'ü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Nick Park's Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005), Chicken Run (2000), and Shaun the Sheep Movie (2015). While auteur theory has traditionally been applied to the critique of live-action films and individual creative control, animation as a medium operates within collective production systems. This makes it difficult for an animation director to maintain a distinct creative voice. However, there are certain directors who succeed in doing so, and one of them being Nick Park. Building on Andrew Sarris's three-tiered framework of auteur theory, the thesis explores how Park's directorial voice emerges across his films within collaborative production contexts. It situates Park's creative contributions within the broader discourse on authorship in animation. The findings suggest that Nick Park exemplifies the animation auteur, an artist whose personal vision is apparent not only in visual aesthetics but also in the emotional tone and ideological subtext of his narratives in a collaborative system.