Kalp transplantasyonlarında red fenomeninin sitoimmünolojik monitörizasyon yontemı ile izlenmesi
Follow-up rejectiopn phenomenia by using cytoimmunologic monitorisation in the heart transplantation
- Tez No: 978170
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT YAKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Kalp transplantasyonu sonrası görülen mortalite ve morbiditeyi etkileyen nedenlerin başında greftin akut rejeksiyonu ve enfeksiyonlar gelmektedir. Transplantasyon sonrası red yanıtının erken tanısında, endomiyokardiyal biyopsi ile organın histopatolojik incelemesi günümüzde en duyarlı yöntem olarak kabul edilmektedir. Ancak bu yöntemin invaziv olması, bir takım zorlukları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, histopatolojik bulgulara yakın duyarlılık göstermesi ve basit uygulanabilir noninvaziv bir metod olması nedeniyle sitoimmünolojik monitörizasyon, çoğu merkezde endomiyokardiyal biyopsiye yardımcı bir yöntem olarak kullanılmakta ve erken tanıdaki önemli etkinliği ile transplantasyon sonrası hasta takibinde etkin bir yer tutmaktadır. Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi'nde, 1989- 1998 tarihleri arasında 13 hastaya kalp transplantasyonu uygulandı. Hastaların ikisi kadın, onbiri erkek olup, yaş ortalaması 38.5±11 (19-58) yıl idi. Kalp bir hastaya heterotopik pozisyonda, geri kalan oniki hastaya ise ortotopik pozisyonda takıldı. Ortotopik pozisyonda takılan hastaların ilki sadece endomiyokardiyal biyopsi ile izlendi, ikinci hasta hem sitoimmünolojik monitörizasyon, hem de endomiyokardiyal biyopsi ile izlenmiş, ve sitoimmünolojik monitörizasyondan elde edilen bulguların postoperatif izlemde yeterli olabileceğinin görülmesi üzerine geri kalan 10 hastanın red izlemi sadece sitoimmünolojik monitörizasyon ile yapıldı. Rejeksiyondan şüphelenilen durumlarda bulguların teyidi amacıyla endomiyokardiyal biyopsi yapıldı. Sitoimmünolojik monitörizasyon ile enfeksiyon tanısı konulan hastalarda ise klinik tablonun teyidi amacı ile, kültür çalışmaları ve antikor titrasyon testleri de incelemeye eklendi.Kalp transplantasyonu sonrası akut red yanıtı ile enfeksiyonların erken tanısında ve tedaviye yönlendirilmesinde sitoimmünolojik monitörizasyonun, diğer invaziv ve noninvaziv yöntemlerle korele olarak bu yöntemler tarafından desteklenmek şartı ile, geçerli ve güvenilir bir yöntem olabileceğini ve endomiyokardiyal biyopsi sayısını azaltabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Follow-up of Rejection Phenomenia by Using Cytoimmunologic Monitorisation in The Heart Transplantations The leading mortality and morbidity seeing after heart transplantation are infection and acute rejection phenomenon. Currently, the most accurate early rejection diagnostic method after cardiac transplantation is the hystopathologic analysis of the endomyocardial biopsy. However, endomyocardial biopsy has many disadvantages. For these reasons Cytoimmunologic monitorization, which is a noninvasive and technically simple method correlates well with the hystopathologic findings, has gained great attention in many centers as a supportive method to endomyocardial biopsy. Between 1989 and 1998, 13 patients underwent heart transplantation at Koşuyolu Heart and Research Hospital. There were two female and 11 male patients and their mean age was 38.5±11 years (19-58). One of them underwent heterotopic heart transplantation, and the others undenvent orthotopic heart transplantation. The first orthotopic heart transplantation was followed up only with endomyocardial biopsies. The second patient was followed up with. endomyocardial biopsy and Cytoimmunologic monitorization. After we had seen the correlation between both techniques, the other patients were followed up only with Cytoimmunologic monitarization. When acute rejection was suspected, the diagnosis was certained by performing endomyocardial biopsy and the results were compared with the other invasive and noninvasive methods. When infection was suspected, blood cultures, antibody titrations and clinical findings were searched to support the diagnosis. According to our study, correlating with and supported by the other noninvasive methods cytoimmunologic monitarization seems to be a reliable method for screening of rejection phenomenon and infection, and can reduce the need of endomyocardial biopsies in heart transplantant patients.