Praparation and determination of swelling behaviour of dekstran hydrojels in water
Dekstran hidrojellerinin hazırlanması ve suda şişme davranışlarının incelenmesi
- Tez No: 97817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
IV ÖZET Dextran'in (Mtt: 5.0. 105; 2.0. 106 g mof1), çapraz bağlanma reaksiyonları; y (^Go) kaynağı ile okluğu gibi, ayrıca Gl-, P- ve N- gibi fonksiyonel monomer içeren Epiklorohidrin (ECH), Fosforoksiklorür (POCI3) ve N,N- metilenbisakrilamidin (MBAM) sulu baz çözeltilerinden (2.8 N NaOH) elde edilmiştir. Her bir sistem için çalışılmış olan optimum şişme ve çapraz bağlaşma koşuflan bulunmuştur. Dx/çapraz bağlayıcı sistemleri için çalışılan başlangıç şişme hızı (R^, % min"1), çapraz bağ yoğunluğu (p, g mi'1), denge şişme (Seq, %) ve ortalama çapraz bağ molekül ağırlığı (Mc) gibi bazı şişme parametreleri, kinetik metodlar ve Flory-Rehmer eşhüği kullanılarak tanımlanmıştır. Çeşitli Dx/çapraz bağlayıcı sistemleri için tanımlanan bu parametrelerde önemli farklılık; şişme proseslerinde ve çapraz bağlanma mekanizmalarında çapraz bağlayıcıların derişimi ve doğasının etkisiyle açıklanmıştır. Seq ve Me değerleri azalırken, Rs ve p değerlerinin artışı şu sıralamayla gösterilmiştir: yrarECH-MBAM-POCb. MBAMPin derişimi, başlangıç şişme hızmı etkilemezken, çapraz bağlayıcı derişiminin etkisi, Dx/ECH ve Dx/POCl3 sistemlerinde kuvvetli bir şekilde görülmektedir. Çapraz bağlayıcıların etkisi; çapraz bağlı polimerlerin TGA analizleri yapılarak da doğrulanmıştır. UV-ışımyla kolaylıkla fotosiklodimerize olan ya da polimerleşen doymamış çapraz bağlı yapılatın oluşumu, Fourier transform infrared (FT-IR) spektroskopisiyle tespit edilmiştir. Dx/çapraz bağlayıcı sistemlerinde, çapraz bağlanma reaksiyonlannm mekanizması, ayrıca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Crosslinking reactions of Dextran (Dx) (H, of 5.0.105 and 2.0.106 g mol“1) with some selective CI-, P- and N-containing functional monomers such as epichlorohydrin (ECH), phosphorus oxychloride (POCfe) and N^N'- methylenebisacrylamide (MBAM) as well as with ^Co-y-irradiation were carried out in the basic aqueous solutions (2.8 N NaOH) at 25-50°C. The optimum conditions of the effective sweUing and crosslinking for the each system studied were found. Some swelling- parameters such- as initial rate of swelling (/?SJ %.min”lX crosslink density (p, g ml“1), equilibrium swelling (S^ %) and average molecular weight of crosslinked fragments (Mc, g-mol”1) for the Dx/crosslinker (CL) systems studied were determined by using of kinetic methods and well known Flory, Rehmer equation. A substantial difference of these paramiters observed for the various Dx/CL systems was explained by the effect of nature and concentration of crosslinking agents on the mechanism of crosslinking and swelling processes. It was shown that the R, and p values increase while the S^ and Mc values decrease depending on the nature of CLs in the following raw: y-ray-ECH^BAM-POCk. Concentration of MBAM does not influence the initial rate of swelling while effect of CL concentration is strongly adverted in the Dx/ECH and Dx/POGfe systems. Effectiveness of CLs is also confirmed by TGA analysis of crosslinking polymers. The formation of unsaturated crosslinked fragments which are easily polymerized or photocyclodimerized as affected of u.v.-irradiation, was confirmed by Fourier transform infrared (FT-IR) spectroscopy. The mechanism of crosslinking reactions in the Dx/CL systems was also discussed.