Kurbağalardan biyoaktif peptidlerin elde edilmesi, karakterizasyonu ve biyoaktivitelerinin incelenmesi
Isolation and characterization of bioactive peptides from frogs and examination of their bioactivities
  1. Tez No: 978181
  2. Yazar: ŞEYDA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM AKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Kurbağa deri salgılarından izole edilen peptidler, toplam doğal antimikrobiyal peptidlerin önemli bir kısmını kapsamaktadır. Ayrıca bu peptidler antimikrobiyal aktivitelerinin yanı sıra antidiyabetik, yara iyileştirici, antikanser ve antioksidan gibi ek bir biyoaktiviteye de sahiptirler. Bununla beraber doğal peptidlerin hedeflerine yüksek seçicilik bağlanması ve dokularda düşük birikimi gibi avantajlara sahip olduklarını bilinmektedir. Dolayısıyla özellikle ilaç direncinin bu kadar arttığı dönemde kurbağa salgı peptidleri ilaç araştırma ve geliştirme alanlarında birer değerli moleküldür. Bu tez çalışması daha önce peptid düzeyinde çalışılmayan Pelophylax bedriagae kurbağasının deri salgılarının izole edilmesini, kromatografik yöntemler kullanarak ardışık olarak saflaştırılmasını, fraksiyonlanan peptidlerin kütle spektrometresi ile çalışmalar sonucunda primerler yapılarının aydınlatılmasını, sekanslanan peptidlerin sentezini, bilgisayar sunucuları ile molekül yapılarının tahmin edilmesini ve son olarak peptidlerin antimikrobiyal ve sitotoksik etkilerinin incelenmesini içermektedir. Bu çalışma ile ilk kez P. bedriagae kurbağasının deri salgısından elde edilen peptidlerin yapı-aktivite ilişkileri incelenmiştir. Sentezlenen temporin-R peptidi test edilen farklı hücreler üzerinde hem antimikrobiyal hem de sitotoksik etki göstermiştir. Diğer bir temporin ve analogları üzerinde yapılan MTT deneyi ile artan katyonikliğin sitotoksik aktiviteyi kolerasyonlu olarak arttığı ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Peptides isolated from frog skin secretions contain a significant portion of the total natural antimicrobial peptides. In addition to their antimicrobial activities, these peptides also have additional bioactivity such as antidiabetic, wound healing, anticancer and antioxidant. In addition, it is known that natural peptides have advantages such as high selective binding to their targets and low accumulation in tissues. Therefore, frog secretory peptides are valuable molecules in drug research and development areas, especially in the period when drug resistance has increased so much. This thesis includes the isolation of skin secretions of the frog Pelophylax bedriagae, which has not been studied at the peptide level before, their sequential purification using chromatographic methods, elucidation of the primary structures of the fractionated peptides as a result of studies with mass spectrometry, synthesis of the sequenced peptides, prediction of their molecular structures with computer servers and finally investigation of the antimicrobial and cytotoxic effects of the peptides. In this study, structure-activity relationships of peptides obtained from the skin secretion of the frog P. bedriagae were investigated for the first time. The synthesized temporin-R peptide showed both antimicrobial and cytotoxic effects on different cells tested. Another MTT experiment on temporin and its analogs revealed that increasing cationicity increased cytotoxic activity in correlation.