Afet sonrası geçici barınma birimlerinin kullanıcı katılımlı analiz değerlendirmesi
Participatory evaluation of post-disaster temporary housing uni̇ts
  1. Tez No: 978198
  2. Yazar: GÖKÇE ONUR KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. PELİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Afet sonrası barınma, yalnızca fiziksel bir barınma gereksinimini değil, aynı zamanda bireylerin insan onuruna yakışır koşullarda yaşamlarını sürdürebilme hakkını da kapsamaktadır. Bu doğrultuda çalışma, afet sonrası geçici barınma birimlerinin tasarımında yapısal ve kullanıcı gereksinimlerini belirleyerek mevcut barınma türlerinin bu gereksinimlere ne ölçüde yanıt verdiğini analiz etmeyi ve gereksinimler arasındaki ilişkileri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaçla geliştirilen özgün kavramsal çerçeve, saha gözlemleri ve anket uygulamasının sistematik biçimde yürütülmesine temel oluşturmuştur. Araştırmada nitel gözlemler ve nicel anket verileri birlikte değerlendirilmiştir. 6 Şubat 2023 depremleri sonrasında, yıkımın en fazla olduğu ve farklı geçici barınma birimlerinin bir arada bulunduğu Hatay bölgesi çalışma alanı olarak seçilmiştir. Veriler, farklı konteyner tiplerinde yaşayan afetzedelerden elde edilmiş; her konteyner türünden 100'er kişi olmak üzere toplam 300 katılımcıyla anket yapılmıştır. Veriler SPSS programıyla analiz edilmiş, gözleme dayalı bulgular anket sonuçlarının güvenilirliğini desteklemiştir. Bulgular, farklı konteyner tiplerinin kullanıcı gereksinimlerini karşılama düzeylerinde anlamlı farklılıklar bulunduğunu, ancak sabit sistemlerin uzun süreli yaşam koşulları açısından daha uygun olduğunu göstermiştir. Ayrıca yapısal gereksinimlerin karşılanma düzeyinin fiziksel ve psikososyal kullanıcı gereksinimleriyle doğrudan ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, farklı konteyner türlerinin güçlü yönlerini birleştiren hibrit tasarım yaklaşımlarının kullanıcı memnuniyetini artırma potansiyeline sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, farklı konteyner türlerini bilimsel ölçütlerle değerlendirerek literatürdeki boşluğu doldurmakta; kullanıcı verisine dayalı yaklaşımıyla geçici barınma tasarımlarına iç mekan ölçeğinde rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
Post-disaster shelter encompasses not only the need for physical shelter but also the right of individuals to live in conditions befitting human dignity. To this end, this study aims to identify structural and user requirements in the design of post-disaster temporary shelter units, analyze the extent to which existing shelter types meet these needs, and reveal the relationships between these requirements. The original conceptual framework developed for this purpose provided the basis for systematic field observations and surveys. The study evaluated both qualitative observations and quantitative survey data. Following the earthquakes of February 6, 2023, the Hatay region, which experienced the most destruction and where different types of temporary shelters were located together, was selected as the study area. Data was collected from disaster victims living in different types of containers; a survey was conducted with a total of 300 participants, 100 from each container type. The data was analyzed using SPSS software, and the findings based on observation supported the reliability of the survey results. The findings indicate that there are significant differences in the extent to which different container types meet user requirements, but that fixed systems are more suitable in terms of long-term living conditions. It has also been determined that the extent to which structural requirements are met is directly related to physical and psychosocial user requirements. Accordingly, it was concluded that hybrid design approaches combining the strengths of different container types have the potential to increase user satisfaction. The study addresses a significant gap in the literature by evaluating different container types through scientific criteria and provides guidance for temporary shelter design at the interior scale through its user data-based approach.